Ilie Dumitrescu știe unde s-a făcut diferența în meciul FCSB - Chindia! Fotbalistul care l-a impresionat

Ilie Dumitrescu FCSB Toni Petrea Valentin Gheorghe Superliga
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 22:32
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 22:40

FCSB a revenit de la 0-2 și s-a impus cu 3-2 în fața Chindiei Târgoviște, în etapa 26 din Liga 1.

Ilie Dumitrescu este de părere că diferența a făcut-o faptul că Toni Petrea a avut curajul să schimbe sistemul de joc în repriza secundă.

Vali Gheorghe a jucat și el un rol împortant în victoria obținută de „roș-albaștri”, duminică. Intrat în startul reprizei secunde, aripa stângă a vicecampioanei a marcat o „dublă” și i-a adus victoria FCSB-ului, pe Arena Națională.

„Trebuie să evidențiem inspirația lui Toni Petrea de a schimba sistemul, cu trei fundași centrali. Doi fundași centrali care au avut o progresie foarte bună. Atât Șerban, care a intrat foarte bine în meci, cât și Cristea. Amândoi apăreau pe colțul de 16 metri, în terenu adversarilor.

O capacitate foarte bună de a acoperi benzile, pentru că acolo erau Tavi Popescu și Valentin Gheorghe.

O linie extraordinară de mijloc și aici mă refer la Tănase și Olaru, care au făcut un meci extraordinar. Tănase pasă pentru Olaru și acesta, finalizare.

Valentin Gheorghe, omul meciului. A făcut o partidă extraordianară, de două ori poziționarea greșită a lui Ioniță.  Vali Gheorghe este genul de jucător care intră foarte bine și își face datoria.

Uite că și Keșeru îți intră și dă o pasă de gol. Centrul de greutate al Chindiei s-a mutat în ultimii 20 de metri, asta și datorită faptului că au jucat cu doi atacanți, Keșeru și Ianis Stoica”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

FCSB, 19 meciuri fără înfrângere

Odată cu victoria de duminică seară, FCSB a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere (15 victorii şi 4 egaluri). FCSB a ajuns la 58 de puncte, aflându-se, în continuare, la șase în spatele celor de la CFR Cluj. În următoarea etapă, vicecampioana se va deplasa la Mioveni.