FCSB - Chindia 3-2. Vicecampioana câștigă, după ce a fost condusă cu 0-2, și continuă cursa de urmărire a liderului CFR

fcsb - chindia FCSB FCSB - Chindia LIVE Superliga
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 21:52
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 21:53

FCSB a câștigat cu 3-2 meciul cu Chindia Târgoviște, după ce a fost condusă cu 2-0, și continuă cursa de urmărire a liderului CFR Cluj.

În urma acestei partide, FCSB a ajuns la 58 de puncte și este la șase în spatele celor de la CFR Cluj. În următoarea etapă, vicecampioana se va deplasa la Mioveni.

FCSB - Chindia 3-2

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 89: Ocazie mare pentru Chindia! Șerban a vrut să lase mingea pentru Vlad, dar Chunchukov a apărut și a reluat din prima spre poartă. Vlad a reușit să respinsă.

Minutul 77: GOOOOOL FCSB! ”Dublă” pentru Vali Gheorghe! Mijlocașul FCSB-ului înscrie cu un șut puternic din interiorul careului.

Minutul 67: GOOOL FCSB! Vali Gheorghe primește o pasă excelentă, îl depășește din preluare pe Ioniță și înscrie în poarta lui Căbuz.

Minutul 47: GOOOL FCSB! Olaru înscrie cu un șut superb, la colțul lung, din pasa lui Florin Tănase. Vicecampioana reduce din diferență.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 40: Ianis Stoica intră în locul lui Ovidiu Popescu.

Minutul 38: Ocazie FCSB! Dumiter reia cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar Căbuz reține.

Minutul 31: Ocazie FCSB! Edjouma trage puternic din afara careului, dar pe centrul porții. Mingea este reținută de Căbuz.

Minutul 21: GOOOOL Chindia! Butean, scăpat din marcaj de Radunovic, a reușit să reia o minge trimisă în careu de Popadiuc. Jucătorul târgoviștenilor a tras pe jos, fără nicio șansă pentru Vlad.

Minutul 18: Replica FCSB-ului! Tănase trage din lovitură liberă, cu pământul, dar Căbuz reușește să respingă.

Minutul 14: GOOOOL Chindia! Daniel Popa trimite o torpilă din lovitură liberă, direct în vinclul porții lui Andrei Vlad.

Minutul 2: Radunovic intră în careu, încearcă o centrare, dar mingea este respinsă în corner de Căbuz.

Minutul 1: Fluier de start!

FCSB: Vlad - Popescu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Edjouma, Tănase - Cordea, Dumiter, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Crețu, Miron, Șut, Stoica, Gheorghe, Oaidă, Keșeru, Șerban

Chindia: Căbuz - Căpușă, Iacob, Pițian, Ioniță - Butean, Passaglia, Dulca, Sila - Popadiuc, Popa

Rezerve: Moldovan, Corbu, Șerban, Chunchukov, Cantave, Kocic, Șerban, Celea, Rrumbullaku

FCSB - Chindia, partidă programată de la ora 19:55, se joacă pe Arena Națională cu porțile închise.

Anton Petrea, antrenorul vicecampioanei, revine pe bancă după ce s-a vindecat de Covid și susține că echipa sa e pregătită  din nou să ia cele trei puncte pentru a sta în plasa liderului CFR, care aseară a învins-o dramatic, în ultimul minut, pe Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în deplasare.

”Va fi un meci greu, contra unui adversar dificil, care are 6 victorii, dintre care 4 în deplasare. Noi trebuie să fim pregătiți. Avem un moral foarte bun după victoria de joi și vrem să ne menținem acolo, sus, în lupta pentru titlu.

Am ținut mereu legătura cu Pintilii, pentru a știi tot ce se întâmplă la echipă. E important că distanța s-a mai redus, dar noi trebuie să obținem maximum de puncte până la finalul sezonului regulat. Trebuie să fim inteligenți”, a declarat Anton Petrea, într-o conferință de presă.

FCSB - Chindia. Ce spune președintele Marcel Ghergu

Chindia nu a mai pierdut de cinci etape în Liga 1, trupa lui Emil Săndoi având a patra cea mai bună defensivă din Liga 1, cu doar 18 goluri primite.

"E un meci foarte greu, complicat mai mult pentru FCSB. Când jucăm cu o echipă care luptă la titlu, orice rezultat pozitiv e un bonus. Presiune este și la noi pentru că se apropie finalul de sezonul regulat. Ne dorim să acumulăm puncte și orice joc e important. Ne jucăm șansa noastră și sperăm și la un rezultat pozitiv, de ce nu?", a declarat duminică, la Pro X, Marcel Ghergu, președintele Chindiei.