Rapid - Dinamo Danut Lupu Superliga Superliga Dănuț Lupu
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 17:14
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 17:13

„Câinii” au pierdut în Giulești, împotriva Rapidului, cu 0-4.

Dinamo București nu a făcut față intensității din Giulești și a pierdut trei puncte importante în startul sezonului, în timp ce Rapid București a ajuns, cel puțin temporar, pe poziția a doua în clasament.

Dănuț Lupu, fost internațional român, a vorbit despre partida din a opta etapă a campionatului și a evidențiat faptul că jucătorii lui Ovidiu Burcă nu au curaj și că s-ar putea să-i afecteze și problemele financiare de la club.

De asemenea, Dănuț Lupu a precizat că Rapid nu i s-a părut puternică și lupta la titlu a giuleștenilor se bazează mult pe rezultatele pe care le va obține FCSB în acest sezon, având în vedere că roș-albaștrii au avut un start foarte bun.

„Rapid nu mi s-a părut așa puternică. A profitat de slăbiciunea adversarilor. Sa vedem dacă se bate la titlu, depinde și de rezultatele FCSB. Dinamo nu are curaj. Joacă bine până la 30 metri, dar nu au om de pasă decisivă și om de gol. Închid bine, pasează bine.

E o echipa cu probleme financiare, îi afectează și pe jucători. Se bat la locurile 8-10”, a spus Dănuț Lupu, potrivit iamsport.ro.

Rapid - Dinamo 4-0

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul 35, iar din repriza a doua rapidiștii au dat startul recitalului în Giulești. Mai întâi, Răzvan Oaidă a dus scorul la 2-0 în minutul 56, din pasa lui Claudiu Petrila.

Petrila a înscris și el, ulterior, în minutul 61, iar Albion Rrahmani și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj și a realizat "dubla", în minutul 82, închizând, astfel, meciul.

Echipele de start

• Rapid București: Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Emmers, Oaidă - Funsho, Valle, Petrila - Rrahmani
  • Dinamo București: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar - Costin, Gregorio, Politic