Giani Kiriță îl ia la bani mărunți pe Ovidiu Burcă, după 0-4 cu Rapid

Rapid - Dinamo Giani Kirita Ovidiu Burca Superliga Superliga Giani Kiriță
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 16:48
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 16:47

Dinamo a fost umilită de Rapid în Giulești.

Cele două echipe s-au întâlnit în a opta etapă din Superliga României. Rapid a învins cu 4-0 și a obținut trei punce importante în clasament. Giuleștenii au ajuns, astfel, pe a doua poziție cu 14 puncte, în timp ce Dinamo a rămas pe locul 10 cu opt.

Giani Kiriță a vorbit după ce Dinamo a fost înfrântă în Giulești și a evidențiat faptul că îi va fi dificil lui Ovidiu Burcă să schimbe cum va arăta echipa prea curând.

De asemenea, fostul dinamovist a remarcat faptul că Rapid a dovedit că are jucători cu care se poate lupta la titlu în acest sezon al Superligii României.

„Când pierzi cu 4-0, nu mai ai ce să comentezi. Să așteptăm cum va arăta Dinamo în septembrie, Ovidiu spune că va arăta altfel echipa. Să sperăm, altfel va fi dificil. În primul rând, aseară au cedat presiunii stadionului. Iar Rapidul are un lot foarte bun la ora actuală, se vede că arată ca o echipă.

Antrenorul, jucătorii, publicul, stadionul, are tot ce trebuie ca să se bată la titlu.

Noi n-avem nici stadion, doar suporteri. Echipa e în formare, mai avem nevoie de jucători de valoare. O să mai câștigăm câteva meciuri, dar nu e de ajuns, pentru că suporterii așteaptă victorii și în meciurile importante. Nu e de ajuns doar să supraviețuiești”, a spus Giani Kiriță, potrivit GSP.

Rapid - Dinamo 4-0

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul 35, iar din repriza a doua rapidiștii au dat startul recitalului în Giulești. Mai întâi, Răzvan Oaidă a dus scorul la 2-0 în minutul 56, din pasa lui Claudiu Petrila.

Petrila a înscris și el, ulterior, în minutul 61, iar Albion Rrahmani și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj și a realizat "dubla", în minutul 82, închizând, astfel, meciul.

Echipele de start

• Rapid București: Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Emmers, Oaidă - Funsho, Valle, Petrila - Rrahmani
  • Dinamo București: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Larrucea, Ilic, Amzar - Costin, Gregorio, Politic