Gică Popescu râde de Dan Petrescu: ”CFR poate să se plângă de multe lucruri, mai puțin de arbitraj”

Gica Popescu CFR Cluj Dan Petrescu Superliga Gică Popescu
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 09:45
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 09:45

CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, iar campioana României a rămas acum cu șanse reduse pentru un nou titlu în Superligă.

După meci, Dan Petrescu a fost extrem de nervos și a acuzat maniera de arbitraj a brigăzii conduse de Radu Petrescu. După ce și-a spus nemulțumirea, antrenorul a plecat de la flash-interviu fără să mai răspundă la vreo întrebare.

Același lucru s-a întâmplat și la conferința de presă. În plus, patronul Neluțu Varga a amenințat cu retragerea din fotbal.

Gică Popescu, președintele Farului Constanța și analist TV, a reacționat imediat după ce a văzut declarațiile prietenului Dan Petrescu și a dat o declarație care-l va enerva pe antrenorul campioanei.

Gică Popescu: ”CFR-ul poate să se plângă de multe lucruri, mai puțin de arbitraj”

„A fost cel mai vehement antrenor care a solicitat prezența VAR. Spunea că suntem în lumea a treia că nu avem VAR. Acum, că a venit VAR, deciziile sunt cele care sunt. Nu a fost un singur arbitru care a luat de fiecare dată o decizie împotriva CFR-ului, dar știi ceva?

Când ești obișnuit cu un anumit nivel de arbitraj, acum, când lucrurile se îndreaptă, ți se pare că sunt împotriva ta. Vorbesc în general despre CFR. CFR-ul poate să se plângă de multe lucruri, mai puțin de arbitraj. Nu e singura echipă căreia i s-a întâmplat așa ceva. Nu cred că este o echipă care să nu fi avut parte de o asemenea întâmplare”, a spus Gică Popescu, la Prima Sport.

VIDEO - Dan Petrescu, la conferința de presă

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Egalul care nu ajută pe nimeni

După o primă repriză tăcută, Karlo Muhar, introdus în minutul 60, a deschis scorul la doar șase minute după ce a intrat pe teren, în urma unei centrări excelente oferite de Cristi Manea.

Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 69, grație reușitei lui Andrei Ivan, care ar fi putut fi eliminat în prima repriză, dacă VAR-ul n-ar fi intervenit.

În urma rezultatului de egalitate, ardelenii rămân pe locul trei cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova și-a consolidat, cel puțin temporar, poziția a patra cu 36 de puncte.