CFR Cluj își ia adio de la titlu, dar poate arbitra lupta dintre Farul și FCSB! Cum arată programul

CFR Cluj CFR Cluj - Universitatea Craiova farul FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 23:56
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 23:57

CFR Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, astfel că ardelenii mai au acum doar șanse teoretice pentru al șaselea titlu la rând.

Chiar dacă a menținut diferența față de Universitatea Craiova, cu care se luptă pentru un loc de cupele europene, CFR Cluj s-a distanțat de liderul Farul Constanța. Diferența față de echipa lui Gică Hagi este acum de șapte puncte, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Practic, pentru ca CFR să câștige din nou titlul, echipa lui Dan Petrescu are nevoie de trei victorii din tot atâtea meciuri, iar toate celelalte rezultate să fie în favoarea campioanei.

Chiar dacă șansele la titlu sunt reduse, CFR poate ”arbitra” lupta dintre Farul Constanța și FCSB! Cu cea de-a doua se va întâlni în etapa următoare, la București, iar cu Farul în ultima etapă, chiar în Gruia.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Egalul care nu ajută pe nimeni

După o primă repriză tăcută, Karlo Muhar, introdus în minutul 60, a deschis scorul la doar șase minute după ce a intrat pe teren, în urma unei centrări excelente oferite de Cristi Manea.

Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 69, grație reușitei lui Andrei Ivan, care ar fi putut fi eliminat în prima repriză, dacă VAR-ul n-ar fi intervenit.

În urma rezultatului de egalitate, ardelenii rămân pe locul trei cu 39 de puncte, iar Universitatea Craiova și-a consolidat, cel puțin temporar, poziția a patra cu 36 de puncte.