Gică Hagi, uluit de hotărârea Fiorentinei: "Cum să nu-i dai spațiu lui Munteanu? Cine are bani din România, să-l cumpere!"

Gica Hagi Fiorentina louis munteanu Superliga
Data publicarii: Luni 28 August 2023, 00:05
Data actualizarii: Luni 28 August 2023, 00:03

Gică Hagi traversează o săptămână de foc la Farul Constanța, iar duminică a reușit să învingă Universitatea Craiova, pe teren propriu, scor 2-0, în runda a șaptea din Liga 1.

Meciul de la Ovidiu a fost decis de Louis Munteanu. Atacantul Farului a reușit o dublă în prima repriză, inclusiv un gol spectaculos din prima repriză, iar Gică Hagi a avut numai cuvinte de laudă la adresa jucătorului împrumutat de la Fiorentina.

Gică Hagi: "Nu înțeleg cum Fiorentian nu-i dă spațiu lui Louis Munteanu"

Louis Munteanu, produs al Academiei Hagi, aparține în continuare de Fiorentina. În sezonul trecut a fost împrumutat de Farul, a marcat 10 goluri, însă în iunie a revenit la formația italiană, alături care a participat la cantonament. Până la urmă, gruparea violă a decis să nu se bazeze pe el și l-a trimis din nou la Farul, sub formă de împrumut, pentru un an.

După meciul cu Universitatea Craiova, Gică Hagi s-a arătat de-a dreptul surprins de hotărârea Fiorentinei și le-a recomandat cluburilor puternice din România să îl cumpere pe Louis Munteanu.

"Sincer să fiu, nu înțeleg cum Fiorentina nu-i dă spațiu unui jucător care vede golul și când doarme noaptea. La noi a făcut un sezon fantastic, se vede că are calitate, cred că e cel mai bun nouă din România.

Dacă cineva din România are bani, ar trebui să-l cumpere. Dacă-mi dați bani și acționari, o să-l cumpăr și eu", a spus Gică Hagi.

Louis Munteanu: "Trebuia să bată Mazilu lovitura liberă"

În minutul 17, Louis Munteanu a deschis scorul din pasa lui Grameni. Acelaşi Louis Munteanu a executat perfect o lovitură liberă, în minutul 35, şi a majorat scorul la 2-0.

Farul a mai avut o bară în minutul 77, la şutul deviat al lui Sîrbu şi gazdele s-au impus cu 2-0, urcând pe locul 8, cu 9 puncte. Universitatea Craiova rămâne cu 14 puncte şi se află, în continuare, pe locul secund în clasament.

"Suntem fericiți și acum mergem în Europa să ne calificăm. (n.r.: despre primul gol) Am fost în careu, de asta sunt nouar să fiu pe centrare, să fiu sincer am crezut că a fost ofsaid. La al doilea gol trebuia să bată Mazilu, dar m-am simțit în vână.

Încă nu pot 90 de minute, așa a decis Mister. Un meci greu la Helsinki, un meci pe sintetic, n-am mai jucat demult pe sintetic, dar mergem să ne calificăm pentru că avem o echipă foarte bună", a declarat Louis Munteanu, la finalul jocului de la Ovidiu.