FOTO Farul - Universitatea Craiova 2-0 | Pac-pac! Louis Munteanu a rezolvat partida

Farul Constanta Superliga Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 22:59
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 23:33

Louis Munteanu a marcat cele două goluri pentru campioana României. Univ.Craiova a suferit primul eșec din acest sezon al Superligii.

Farul - Universitatea Craiova 2-0 (Louis Munteanu '17, '35)

În minutul 17, Louis Munteanu a deschis scorul din pasa lui Grameni. Acelaşi Louis Munteanu a executat perfect o lovitură liberă, în minutul 35, şi a majorat scorul la 2-0. Farul a mai avut o bară în minutul 77, la şutul deviat al lui Sîrbu şi gazdele s-au impus cu 2-0, urcând pe locul 8, cu 9 puncte. Universitatea Craiova rămâne cu 14 puncte şi se află, în continuare, pe locul secund în clasament.

• Farul Constanța

Min.90+3 Final de meci la Ovidiu! Farul se impune cu 2-0 după dubla lui Louis Munteanu.

Min.54 OCAZIE Farul! Ionuț Vînă rămâne singur Popescu, dar portarul Craiovei intervine în primă fază, apoi Căpățînă îndepărtează pericolul. Oaspeții au fost făcuți KO după o fază simplă. Pasă lungă a lui Dussaut pentru Louis Munteanu, iar atacantul Farului i-a pasat lui Vînă demarcat ideal în fața porții.

A început repriza a doua!

Final de primă repriză! Farul - U Craiova 2-0. A fost un prim act spectaculos, cu ritm, fără întreruperi. Farul a dominat jocul, iar Craiova a încercat timid să-și creeze ocazii pe contraatac. Baiaram a irosit o oportunitate uriașă. Urmează încă 45 de minute atractive.

Min.45+3 Mitriță șutează mult peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Min.35 GOOOL Farul! Louis Munteanu execută perfect o lovitură liberă de la 23 de metri. Mingea a căpătat traiectoria dorită de fotbalistul care aparține de Fiorentina, iar Popescu, unul dintre cei mai buni portari din campionat, a plonjat degeaba. Hagi e mulțumit!

Min.16 GOOOL Farul! Louis Munteanu deschide scorul scorul după o centrare a lui Grameni. Mingea a fost deviată de Vînă spre Munteanu, iar jucătorul care aparține de Fiorentina a înscris. Faza s-a analizat în camera VAR, iar Marcel Bîrsan și-a menținut decizia: gol valabil pentru Louis Munteanu.

Min.15 Pentru proteste, Gică Hagi primește cartonaș galben de la centralul Marcel Bîrsan.

Min.14 Adrian Mazilu pătrunde în careul de 16 metri, dar cade fără să fie faultat. Hagi cere lovitură de la 11 metri. Farul joacă agresiv, în timp ce echipa lui Reghecampf încearcă să pună probleme pe contraatac.

Min.12 OCAZIE FARUL! Louis Munteanu șutează de la 20 de metri, de pe loc, puternic, dar mingea e pe mijlocul porții lui Popescu.

Min.2 OCAZIE FARUL! Adrian Mazilu șutează înșelător dar Popescu e la post. Farul a început cu un pressing agresiv.

A început meciul de la Ovidiu! Budescu și Băluță sunt rezerve în echipa lui Gică Hagi.

Echipele de start

Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Boli, Kiki - Nedelcu, Artean, Grameni - Vînă, Munteanu, Mazilu

Univ. Craiova: Popescu - Căpățînă, Zajkov, Mello Da Silva, Bancu - Screciu, Kurtic - Ivan, Baiaram, Mitriță - Markovic

Știrea inițială

Dobrogenii au pierdut precedentul meci jucat în campionat din postura de gazde, 1-3 cu Poli Iaşi, insuccesul oprind o serie formată din 10 victorii pe teren propriu.

Farul Constanța - Universitatea Craiova, duminică, 27 august – ora 21.30

Oltenii au suferit doar o înfrângere în ultimele nouă partide disputate în deplasare pe prima scenă (8 aprilie 2023, Farul - Universitatea 3-2), în rest au cinci succese şi trei rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 28 de ori în principala competiţie internă, de 9 ori s-au impus constănţenii, de 12 ori au câştigat craiovenii, iar alte șapte partide s-au terminat la egalitate.

Gică Hagi nu va putea conta pe Benchaib în meciul cu Universitatea Craiova

„În afară de Benchaib, care are o problemă, s-a operat, şi probabil o lună, o lună jumate, două, nu-l vom avea, restul sunt apţi.

Programul este încărcat şi foarte greu. Jucăm cu Universitatea Craiova acasă, apoi un meci în deplasare, şi după întâlnim cealaltă Craiova. Meciuri grele. Sperăm să arătăm din nou că suntem foarte buni şi să le câştigăm pe toate, avem nevoie de rezultate”, a spus Gică Hagi la conferința de presă dinaintea meciului cu Universitatea Craiova.

Prima confruntare a avut loc pe 8 august 2014, Universitatea - Viitorul 2-2 (dublă Curelea / dublă B. Mitrea).

Cea mai mare diferenţă de scor: 28 noiembrie 2015, Viitorul - Universitatea Craiova 4-0.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 5 septembrie 2022, Universitatea Craiova - Farul 4-3.

Cea mai recentă dispută din campionat: 13 mai 2023, Universitatea Craiova - Farul 1-1, goluri marcate de Andrei Ivan, respectiv Mateus Santos.