Gica Hagi copil de mingi Farul Constanta fc voluntari Superliga
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 16:05
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 16:18

Farul a învins FC Voluntari, scor 3-0, în runda cu numărul 26 din Liga 1.

Deși a întâlnit o echipă ca și calificată în play-off, Farul nu a avut emoții și s-a impus la scor. Adi Petre a deschis scorul în minutul 15, iar Gică Hagi a fost inspirat în partea secundă, când i-a introdus pe Robert Moldoveanu și Florin Purece, care au înscris în minutele 72, respectiv 86.

Transformarea lui Gică Hagi într-un minut

În minutul 85 al partidei de la Ovidiu, la scorul de 2-0 pentru Farul, Gică Hagi a fost deranjat de un copil de mingi, care i-a acordat rapid mingea unui jucător de la FC Voluntari pentru a repune de la margine. "Regele" a încercat să amâne reluarea jocului, însă puștiul nu a fost pe aceeași lungime de undă și a provocat o reacție nervoasă a managerului tehnic al constățenilor, care s-a răstil la copil și la alte persoane de pe marginea terenului.

După doar un minut, Florin Purece a marcat pentru 3-0, iar Gică Hagi a mers la copilul de mingi pentru a-l îmbrățișa. Antrenorul a stat puțin de vorbă cu puștiul, probabil prezentându-i scuzele pentru reacția avută cu scurt timp înainte.

Grație acestei victorii, Farul a ajuns la 39 de puncte și și-a consolidat poziția a șasea. Echipa lui Gică Hagi are și un meci mai puțin, restanța cu Academica Clinceni.

Partida cu Academica Clinceni se joacă joi, 17 februarie, de la ora 20:00.