Farul - FC Voluntari 3-0. Hagi a făcut instrucție cu revelația campionatului. Moldoveanu, omul meciului cu gol și assist

Farul - FC Voluntari farul hagi Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 15:51
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 15:52

Farul a câștigat fără emoții meciul cu FC Voluntari, scor 3-0, și a ajuns la 39 de puncte în Liga 1.

FARUL - FC VOLUNTARI 3-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 86: GOOOL Farul! Moldoveanu pasează excelent către Purece, iar acesta nu ratează din poziție ideală.

Minutul 72: GOOOL Farul! Popa respinge o minge venită de pe partea dreaptă, aceasta ajunge la Moldoveanu, iar atacantul venit de la Dinamo înscrie în poarta Voluntariului.

Minutul 59: Ratează Adi Petre! Atacantul putea reuși ”dubla”, dar Popa a ghicit colțul și a respins în corner.

Minutul 58: Penalty pentru Farul! Achim atinge mingea cu mâna în careu și Istvan Kovacs arată punctul cu var.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 41: Ocazie mare pentru Farul! Omoh trage din interiorul careului, dar mingea este respinsă de Armaș înainte să intre în poarta lui Popa.

Minutul 15: GOOOL Farul! De Nooijer trimite mingea în șapte metri pentru Adi Petre, iar acesta, lăsat liber, reia din prima și îl învinge pe Popa.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Ghiță, de Nooijer - Grameni, Nedelcu, Artean - Iancu, Petre, Omoh
  • Rezerve: Brănescu, Mladen, Boboc, Radaslavescu, Purece, Pitu, Moldoveanu, Ciobanu
  • FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Ciobotariu, Armaș, Achim - Meleke, Droppa - Costin, Budescu, Gheorghe - Nemec
  • Rezerve: Andres, Olawale, Golan, Fulop, Lopes, Merlos, Helder Tavares, Stan, Râmniceanu

Ionuț Larie și colegii lui se mențin pe loc de play-off, 6, cu 36 de puncte, golaveraj 27-17, având și un meci mai puțin disputat, cu ultima clasată, Academica Clinceni.

Formația pregătită de Liviu Ciobotariu se află de nouă etape pe podium – locul 3, cu 43 de puncte din 25 de partide, 28 de goluri marcate și 21 primite.

• La nivelul băncilor tehnice, partida va consemna şi un duel între doi foşti colegi la naţională. Aceştia au participat împreună la CM 1998 şi CE 2000, când România a reuşit ultimele victorii la turneele finale.
  • Gheorghe Hagi vs Liviu Ciobotariu: 3 jocuri în Liga 1  - o victorie Hagi - două succese Ciobotariu.

Hagi a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că Farul are nevoie de victorie pentru a intra în play-off.

“Sper să facem un meci bun pentru că întâlnim un adversar care e într-o formă foarte bună de mult timp, e într-un moment foarte bun şi sperăm să fim prima echipă care câştigă cu ei. Avem nevoie de victorie în lupta noastră de a încerca să intrăm în play-off. Ne dorim, vrem să facem un meci bun, ştim că nimic nu e uşor în fotbal şi în viaţă şi cred că suntem pregătiţi şi de acest meci”, a afirmat Hagi.\

El a precizat că are un singur absent pentru acest meci, pe Jefte, care îşi ispăşeste a doua etapă de suspendare pentru cartonaşul roşu primit în meciul cu Chindia.

Hagi a vorbit apoi şi despre Constantin Budescu, despre care a afirmat că şi-ar fi dorit să îl antreneze.

“Sunt primul antrenor care l-a dorit de la Ploieşti, când era la Astra. El ştie acest lucru. Nu am putut să ajung la el pentru că e un jucător foarte valoros şi niciodată nu am antrenat deocamdată o echipă la care să am bani foarte mulţi, un buget foarte mare, în care pot să iau jucători care au valoare şi au o cotă. El are statutul lui şi îi doresc baftă, să joace fotbal pentru că ştie să o facă. E un număr 10 veritabil care poate să îţi facă diferenţa şi a demonstrat-o când a avut un mediu bun. Îi urez baftă, dar mai puţin mâine, să fie mai puţin inspirat”, a declarat Hagi.