Gheorghe Mustață explică protestul galeriei FCSB: "Dacă nu făceau asta, stăteam acolo tot meciul"

Gheorghe Mustata FC U Craiova FCSB Superliga Peluza Nord FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 10:15
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 10:19
Peluza Nord de la FCSB a organizat un protest în prima parte a meciului cu FC U Craiova, de pe Arena Națională, scor 2-1.

În primul sfert de oră al meciului, galeria FCSB nu a stat în peluză, ci a urcat pe culoar. După ce vicecampioana a marcat rapid două goluri, suporterii au revenit la locurile obișnuite.

Gheorghe Mustață explică protestul galeriei FCSB

Gheorghe Mustață, liderul Peluzei Nord, spune că a fost un semnal de alarmă pentru jucătorii de la FCSB, fanii fiind nemulțumiți de atitudinea arătată pe teren în derby-ul cu Rapid (1-2), din runda precedentă.

În schimb, Mustață salută atitudinea arătată de elevii lui Elias Charalambous în meciul cu FC U Craiova, mai ales în a doua parte a meciului, după ce Valentin Crețu a lăsat-o pe FCSB în inferioritate numerică.

"Asta este ca să simtă și jucătorii. Ați văzut dăruirea lor pe teren pentru a ne face să coborăm. Dacă nu vedeam o altă atitudine, nu coboram. Stăteam acolo tot meciul.

Mai aveam ceva de făcut dacă nu jucau? Dacă vezi 2-0, nu trebuie să te duci lângă ei imediat?

Toată lumea a fost de acord. Asta a fost o hotărâre luată la nivel de peluză. Când se ia o hotărâre, aia rămâne. Oamenii au fost puțin șocați de faptul că noi nu intrăm, nu știau ce mod de a protesta avem. Noi am găsit cel mai pașnic mod de a protesta, iar când am intrat în peluză a început să ne aplaude toată lumea. A fost un protest pentru a da un semnal de alarmă jucătorilor.

Când am rămas și în 10 oameni s-a văzut o altă atitudine, s-a văzut alergarea după minge. Am jucat în 10 aproape o repriză, iar atitudinea lor ne-a făcut să coborâm de acolo. Și până să rămânem în 10 oameni băieții au făcut-o bine, atunci înseamnă că meritau să fim alături de ei", a spus Gheorghe Mustață, pe canalul de YouTube Templul Sportului.