francisc dican CFR Cluj Farul Constanta Marius Sumudica Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 23:12
Data actualizarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 23:29

Farul Constanța a învins-o usturător pe CFR Cluj, la Ovidiu, scor 5-1, în etapa cu a cincea din play-off-ul SuperLigii.

Pe lângă rezultatul usturător de la Constanța, CFR Cluj riscă să iasă complet din calculele pentru titlu încă din această etapă.

Dacă FCSB va câștiga meciul cu Rapid de pe Arena Națională, fosta campioană a României va fi matematic OUT din lupta pentru campionat, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

Francisc Dican a tras concluziile după Farul - CFR Cluj 5-1

După meci, ”interimarul” Francisc Dican a oferit o primă reacție și s-a arătat dezamăgit de prestația modestă a echipei sale, în special în prima repriză, când CFR Cluj a încasat două goluri în 19 minute.

”Trebuie să fim onești și să recunoaștem superioritatea Farului. Nu am insistat deloc. Am fost slabi rău. Le-am zis la pauză că mai rău de atât nu putem să fim.

Am început mai bine a doua repriză, am avut două ocazii importante, dar pe contraatac s-a întâmplat ce s-a întâmplat.

Ne punem toți întrebarea (n.r. dacă CFR va ocupa locurile pentru cupele europene). Dacă vom juca în halul acesta, va fi greu. Bagheta magică este muncă și iar muncă. Trebuie să muncești și să o iei de la început.

Nu, nu a vorbit (n.r. Dan Petrescu cu echipa). Cred că reacția era pe măsură.”, a declarat Francisc Dican, după meci.

Pentru CFR Cluj, aceasta este a treia înfrângere din acest play-off și a doua la rând. Echipa a rămas cu 31 de puncte și este acum pe locul patru după cinci etape.

În următoarea rundă, fosta campioană a României va juca tot în deplasare, cu Universitatea Craiova.