Florinel Coman a spus totul după ce a ieșit accidentat în Sepsi - FCSB

Florinel Coman FCSB Sepsi OSK Superliga Florinel Coman / Captură PRO TV
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 00:41
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 01:01

Într-un meci plin de răsturnări de situație, Sepsi OSK și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, pe stadionul "Sepsi" din Sfântu Gheorghe.

FCSB avea nevoie de o victorie pentru a deveni campioană încă din această etapă, în cazul în care Universitatea Craiova s-ar fi încurcat în meciul cu CFR Cluj, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Florinel Coman a reușit să marcheze în minutul nouă al partidei, dar a părăsit terenul zece minute mai târziu din cauza unei accidentări.

• Florinel Coman / Captură PRO TV

”Am simțit ceva la inghinal și am decis să nu continui. Normal că nu mi-a trecut așa repede, dar sper să nu mai am nicio problemă în zilele următoare.

Da, am început bine meciul. Mereu când jucăm cu Sepsi trebuie să închidem meciul din prima repriză, fiindcă mereu pe final prind aripi. Dacă eram mai pragmatici, în prima repriză trebuia să închidem meciul în minutul 20-25 prin acele ocazii.

Îi simt puternici, doar cu un singur gând, de a termina cât mai repede. Pentru a fi campion trebuie să te sacrifici mult, trebuie să treci prin multe stări. Am venit sa câștigăm, să ne facem etapa mai ușoară, nu am reușit, așteptăm următorul meci, nu trebuie să dramatizam.

Normal, face parte din familie (n.r. Vlad Chiricheș), experiența lui a adus plusul de care aveam nevoie, este un tip profesionist, putem învăța toți de la el, de abia aștept să revină, avem nevoie de el in vestiar.

Un meci dificil cu Farul, o echipă care astăzi a prestat un fotbal foarte frumos (n.r - victoria împotriva Rapidului). Sper să rupem blestemul și să reușim să câștigăm”, a spus Florinel Coman.

În următoarea etapă, FCSB va evolua pe teren propriu în fața celor de la Farul Constanța, echipă aflată ”pe val” în Superliga României, cu trei victorii în ultimele trei partide.

De partea cealaltă, Sepsi OSK rămâne ultima în play-off, cu 28 de puncte, și se pregătește pentru o deplasare pe terenul lui CFR Cluj, echipa de pe locul patru.