Florin Pârvu a spus cât va lipsi Constantin Budescu, accidentat în Petrolul - Mioveni

Petrolul - Mioveni Constantin Budescu florin parvu Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 20:12
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 20:11

Cele două echipe s-au confruntat în etapa cu numărul trei din Superligă, scor 2-0.

Petrolul Ploiești a început în forță duelul de pe Stadionul „Ilie Oană”. „Lupii galbeni” au marcat de două ori în prima parte și au obținut trei puncte importante în lupta pentru câștigarea play-out-ului.

Florin Pârvu, antrenorul Petrolului Ploiești, a vorbit după meci și a evidențiat faptul că Budescu, accidentat pe finalul primei reprize și înlocuit cu Jefferson la pauză, va lipsi mult „lupilor galbeni” în perioada în care va fi indisponibil.

„Așa cum am spus și la începutul jocului. Mioveni venea să joace ultima șansă aici. Cu toate astea, pot să spun că ei vor fi greu de bătut.  Putem spune că a fost o inspirație să jucăm cu Budescu la meciul ăsta. E un jucător care s-a pregătit bine, are o atitudine bună. Budescu, după cum știți, e un jucător de execuție. Ne-a ajutat foarte mult în prima repriză. Din păcate, s-a accidentat și vom vedea cât va sta. Ne va lipsi.

Știți cum e de mental. Au făcut pasul fără să le cer eu lucrul ăsta. Am avut și o ocazie acolo. Dacă înscriam golul trei, finalul era și mai liniștit. Avem un meci fără gol primit, ceea ce e foarte important. Nu e nimic jucat. Play-out-ul e foarte greu. Vedeți cum o victorie vă duce pe locurile din față. Iar o înfrângere, la baraj.

Eu cred că suporterii înțeleg foarte bine ce se întâmplă la echipă. Suntem o nou-promovată, iar obiectivul nostru e menținerea în prima ligă. Faptul că am venit aici la echipă e o provocare. Am crezut foarte mult în echipă, așa le-am spus în vestiar”, a spus Florin Pârvu după meci.

Petrolul Ploiești - CS Mioveni 2-0

„Lupii galbeni” au început în forță meciul de pe „Ilie Oană”. Constantin Budescu a înscris un eurogol și a deschis scorul în minutul 10 al partidei. La nouă minute după, Bogdan Rusu a restabilit egalitatea, dar tușierul a ridicat fanionul de la margine, iar reușita a fost anulată.

Felix Mathaus a majorat diferența cu o lovitură de cap precisă în minutul 24 al partidei. Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al arbitrului Coza, iar Petrolul Ploiești a cucerit toate cele trei puncte din confruntarea cu CS Mioveni, din etapa cu numărul trei din Superligă.