FOTO Petrolul Ploiești - CS Mioveni 2-0 | Budescu și Mathaus au rezolvat meciul în prima repriză

Petrolul Ploiesti CS Mioveni play-out Superliga
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 19:23
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 19:24

Meciul dintre Petrolul Ploiești și CS Mioveni a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

Petrolul Ploiești - CS Mioveni 2-0

Min. 90+3 Final!

Min. 89 Jair încearcă poarta, dar mingea trece pe lângă stâlpul porții lui Greab.

Min. 65 Greab iese excelent și îl blochează pe Gicu Grozav. Ocazie bună pentru petroliști.

Min. 46 Partea a doua a început acum.

Min. 45+2 Pauză!

Min. 45+1 Arbitrul oprește temporar meciul.

Min. 24 GOOOOL Petrolul Ploiești! Mathaus majorează diferența, după ce Mioveniului i-a fost anulat un gol. „Lupii galbeni” fac show în prima parte a meciului.

Min. 19 Bogdan Rusu marchează, dar tușierul ridică fanionul, iar reușita fostului jucător de la FCSB e anulată. CS Mioveni ratează șansa de a restabili egalitatea la doar nouă minute de la golul lui Budescu.

Min. 10 GOOOOL Petrolul Ploiești! „Lupii galbeni” încep în forță meciul de pe „Ilie Oană”. Constantin Budescu îl învinge pe Greab fără nicio problemă, cu un șut direct la vinclu! Fază excepțională reușită de petroliști.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

Meciul începe la ora 17:30.

Echipele de start!

• Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Papp, Meijers, Lima Santos - Doua, Seto, Jair, Grozav, Țicu - Irobiso, Budescu
  • CS Mioveni: Greab - Balaur, Scarlatache, Garutti - Sno, Toma, Panait, Rădescu, Burnea - Rusu, Benchaib

știre inițială

Petrolul Ploiești o primește pe teren propriu pe „lanterna roșie” CS Mioveni. Ploieștenii au două victorii consecutive în play-out, unde se află pe locul al doilea, la două puncte distanță de FC U Craiova. În cazul unei victorii, Petrolul ar putea urca pe primul loc în clasament.

CS Mioveni se află la pol opus, pe ultimul loc în clasament, cu doar 11 puncte și două înfrângeri în primele etape din play-out. Echipa lui Nicolae Dică a pierdut trei meciuri consecutive, ultimul fiind cel din Cupă, scor 1-4 cu Sepsi Sf. Gheorghe.

În sezonul regulat, cele două au încheiat meciul tur cu o remiză albă, scor 0-0, în timp ce CS Mioveni s-a impus în returul de pe teren propriu, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Bogdan Rusu.