Florin Gardoș, reacție savuroasă după thriller-ul 'U' Cluj - CFR Cluj: „Chiar mă gândeam aseară”

U Cluj - CFR Cluj Florin Gardos Superliga Superliga Florin Gardoș
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 11:32
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 11:32

CFR Cluj a reușit să întoarcă soarta partidei și să o învingă pe 'U' Cluj cu 4-3.

Cele două cluburi s-au înfruntat pe „Cluj-Arena”. Fosta campioană a României a fost condusă cu 2-0, însă a reușit să revină în două rânduri și să cucerească, în cele din urmă, toate cele trei puncte.

Florin Gardoș, fost internațional român, a vorbit despre derby-ul din Ardeal și a precizat că în cazul în care Dan Petrescu ar fi fost antrenorul CFR-ului, cu filozofia sa nu s-ar fi înscris niciodată atâtea goluri.

„Un meci bun! Chiar mă gândeam aseară. Când era Dan Petrescu antrenor nu ne puteam gândea vreodată la un așa meci. (n.r. să dea CFR patru goluri) Da, da! Nici gând!

Am văzut execuții frumoase. CFR a avut forța să revină, după o primă repriză foarte salvă. Execuția lui Jefte mi s-a părut foarte bună”, a spus Florin Gardoș la Fanatik.

Echipele de start

• 'U' Cluj: Iliev - Oancea, Pițian, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Nistor, Bic, Chipciu - Stoica, Popa
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic - Krasniqi, Avounou, Tachtsidis, Muhar, Camora - Bîrligea, Otele

'U' Cluj - CFR Cluj 3-4

Thriller-ul din Ardeal a început fantastic. Mai întâi, Ianis Stoica a realizat o „dublă” (10', 38'). Ulterior, CFR Cluj a restabilit egalitatea, grație reușitelor lui Otele (45+3') și Avounou (56').

Ajeti a dus scorul la 3-2 în favoarea fostei campioane, care a întors soarta partidei, în minutul 68. Însă „șepcile roșii” au egalat rapid, prin Dan Nistor, care a executat perfect un penalty (78').

Bucuria studenților nu a durat prea mult. CFR Cluj a trecut din nou la conducere, după ce Avounou l-a lansat perfect pe Jefte, care a înscris fără prea mari emoții.