FCSB i-a decis soarta lui Andrei Vlad! Ce se va întâmpla cu inamicul numărul unu al suporterilor

Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 10:58
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 11:15

Andrei Vlad a pierdut locul de titular după numeroase gafe făcute în campionat.

În urma gafelor uriașe din ultima perioadă, ultima în înfrângerea cu FC Argeș, când le-a făcut cadou golul victoriei piteștenilor, Andrei Vlad și-a pierdut locul în primul ”unsprezece” de la FCSB.

Portarul a fost schimbat la pauză cu Ștefan Târnovanu, care a fost titular și în duelul cu FC Voluntari, câștigat de vicecampioana Românmiei cu 1-0.

Mihai Stoica, managerul general al FCSB, a vorbit despre soarta lui Andrei Vlad. Adus în urmă cu patru ani de la Universitatea Craiova, Vlad a prins constant minute, dar a devenit titular incontestabil la echipă abia după ce Cristian Bălgrădean a semnat cu CFR Cluj.

Oficialul susține că portarul adus de la Politehnica Iași a devenit varianta numărul 1 la echipă, rol pe care nu îl va pierde dcât timp nu va face gafe.

Târnovanu e portarul numărul unu, e clar, indiscutabil. Târnovanu a venit la noi şi cu un alt fizic, era mai pufos. Meritul e al antrenorului de portar, Marius Popa, în primul rând.

Nu putea face un plonjon când a venit, nu mi-a venit să cred. E adevărat că a muncit mult, a crescut până a ajuns să prindă poarta. Nu trebuie s-o comită, asta e clar, că poate nu mai are ocazia să salveze echipa ca acum.

În vestiar, când am intrat, Octavian Popescu şi Târnovanu, pe astea trei puncte le faceţi unul jumătate cu unul jumătate, că sunt punctele lor”, a declarat MM Stoica, pentru Telekom Sport.

150.000 de euro este cota de piață a lui Ștefan Târnovanu. Acesta a strâns trei meciuri la FCSB în acest sezon, neîncasând gol în niciunul. A evoluat în alte două meciuri în ediția trecută a playoffului, când FCSB pierdea cu Universitatea Craiova și CFR Cluj.

• 1 milion de euro este cota de piață a lui Andrei Vlad.
  • 400.000 de euro îi plătea FCSB Craiovei în iulie 2017, pentru el.
  • 109 meciuri a strâns Vlad pentru FCSB, încasând 108 goluri și strângând 43 de meciuri fără gol primit.