FCSB - Farul 0-2. Joc extrem de slab al vicecampioanei, iar Hagi e cu un picior în play-off

FCSB Farul Constanta Superliga
Data publicarii: Duminica 27 Februarie 2022, 22:53
Data actualizarii: Duminica 27 Februarie 2022, 23:54

Farul a câștigat contra lui FCSB, pe Arena Națională, scor 2-0, în etapa cu numărul 28 din Liga 1.

FCSB - Farul 0-2

Obligată să obțină un rezultat pozitiv pentru a rămâne cu șanse reale în lupta la play-off, Farul a dominat clar pe parcursul întregii partide și a profitat de apatia celor de la FCSB, care au părut că au uitat de lupta la titlu cu CFR Cluj.

După două ocazii mari ale lui Adi Petre și Jefte Betancor, atacantul spaniol al Farului a deschis scorul în minutul 42. Ovidiu Popescu a pierdut o minge pe faza de construcție, Grameni a recuperat, a realizat un un-doi cu Omoh și a pasat excelent în careu pentru Jefte, care l-a învins pe Vlad cu un șut plasat.

• Jucătorii de la FCSB

FCSB a făcut două schimbări la pauză, Stoica și Gheorghe intrând în locul lui Dumiter și Coman, însă nu s-a văzut nimic nou în jocul ofensiv al vicecampioanei. Tot Farul a fost echipa mai periculoasă, iar Adi Petre și Jefte au ratat din nou ocazii mari înainte ca Ghiță să facă 2-0.

Fundașul Farului a marcat pentru 2-0 în minutul 59, cu un șut frumos din întoarcere, în urma unei faze în care Larie a câștigat un duel aerian cu Cristea, iar Edjouma și Șerban l-au scăpat din marcaj pe marcatorul oaspeților.

Singura ocazie notabilă a lui FCSB a fost în minutul 64, când Ianis Stoica a trimis puțin pe lângă poartă, după o pasă foarte bună a lui Valentin Gheorghe. Pe final, Farul a mai avut două ocazii importante de a înscrie, însă Vlad a intervenit decisiv și echipa lui Hagi s-a impus doar cu 2-0.

Pentru FCSB este doar al treilea eșec suferit în acest sezon și primul pe teren propriu. Echipa lui Toni Petrea rămâne pe locul secund, cu 59 de puncte, la 11 lungimi în spatele liderului CFR Cluj.

De partea cealaltă, Farul este cu un picior în play-off după această victorie. Echipa lui Hagi e pe 6, cu 45 de puncte, la trei lungimi peste FC Argeș.

În runda următoare, FCSB joacă pe terenul lui FC Argeș, în timp ce Farul primește vizita lui FC Botoșani.

Minutul 90+4: Final! FCSB - Farul 0-2.

Minutul 82: Ocazie Farul! Jefte așteaptă la limita ofsaid-ului, primește de la Moldoveanu, scapă singur cu Vlad și încearcă să trimită un lob, dar portarul lui FCSB reușește să prindă.

Minutul 75: Ocazie Farul! Dussaut centrează în careu, dar Moldoveanu reia foarte slab și Andrei Vlad intervine în doi timpi.

Minutul 73: Schimbare la Farul. Iese Radaslavescu, jucător de 17 ani, intră Sîrbu (18 ani).

Minutul 64: Ocazie FCSB! Ianis Stoica primește de la Valentin Gheorghe în careu, fentează un adversar, dar șutează pe lângă poarta Farului.

Minutul 60: FCSB face încă două schimbări. Intră Perianu și Keșeru, ies Edjouma și Șerban.

Minutul 59: GOL Farul! Ghiță înscrie cu un șut din prima, de lângă Șerban. Mingea a ajuns la fundașul central al dobrogenilor după ce Larie a câștigat un duel aerian cu Cristea.

Minutul 58: Ocazie Farul! Mingea ajunge cu noroc la Jefte, la marginea careului, însă spaniolul șutează slab și îi permite lui Vlad să prindă.

Minutul 57: Ocazie Farul! Șutul lui Adi Petre din lovitură liberă este respins cu dificultate de Andrei Vlad.

Minutul 46: Începe repriza secundă! FCSB face două schimbări. Intră Ianis Stoica și Valentin Gheorghe, ies Andrei Dumiter și Florinel Coman.

Minutul 45+2: Pauză! FCSB - Farul 0-1.

Minutul 45+1: Ocazie Farul! Radaslavescu șutează din afara careului, mingea prinde pământul, iar Andrei Vlad se întinde și reușește să respingă de lângă bară.

Minutul 42: GOL Farul! Ovidiu Popescu pierde o minge pe construcție, în flancul drept, Grameni recuperează, realizează un un-doi cu Omoh și pasează excelent în careu pentru Jefte, care este nemarcat și îl învinge pe Andrei Vlad fără probleme.

Minutul 29: Farul cere penalty după un duel între Jefte și Cristea. Atacantul Farului acuză dureri în zona piciorului drept și susține că a fost lovit de stoperul lui FCSB, însă Radu Petrescu dictează doar corner.

Minutul 19: Ocazie Farul! Bradley de Nooijer centrează din flancul stâng, Jefte șutează în forță, din prima, dar Cristea reușește să blocheze și trimite în corner.

Minutul 9: Ocazie Farul! Adi Petre îi ia fața lui Edjouma și scapă singur cu Vlad, dar atacantul constănțenilor șutează extrem de slab din marginea careului mic și trimite pe lângă poartă.

Minutul 2: Ocazie Farul! Radu Boboc se strecoară printre mai mulți adversari și pătrunde în careul lui FCSB, dar șutează slab, iar Vinicius blochează.

Minutul 1: Începe meciul!

• FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Vinicius, Cristea, Șerban - Edjouma, Tănase, Oct. Popescu - Cordea, Dumiter, Coman
  • Rezerve: Târnovanu, Miron, M. Tănasă, Stoica, Burlacu, V. Gheorghe, Perianu, Keșeru
  • Farul: Aioani – Boboc, Ghiță, Larie, De Nooijer – Radaslavescu, Mladen, Grameni – Jefte, Petre, Omoh
  • Rezerve: Brănescu, Dussaut, Sîrbu, Pitu, Moldoveanu, Enes Sali, Mălăele, Buta, N. Popescu

FCSB primește vizita lui Farul Constanța în această seară, de la ora 21:00, pe Arena Națională. În meciul tur, FCSB s-a impus cu 1-0, după autogolul marcat de Grameni. Antrenorul pricipal al FCSB-ului a prefețat acest duel.

Nu cred că e vorba de «sateliți» și afinități, dar mi-aș dori ca cei care trag acum tare să ajungă în play-off să joace la fel și după ce ajung acolo. Mi-e teamă că cei care reușesc să fie în primele șase să nu cumva se mulțumească doar cu atât. Sper că și în play-off se va juca cu aceeași dorință de victorie.

Venim după un joc în care nu am reușit decât un egal, dar acum datele se schimbă. Vom juca cu un adversar bun, care vrea în play-off și trebuie să facem mult mai mult pentru a câștiga.

Farul are obiectivul de a ajunge în play-off, ceea ce va face acest meci mult mai dificil. Farul e o echipă care pasează, căreia îi place jocul combinativ, cu foarte multe goluri marcate din faze poziționale. Au niște automatisme bine puse la punct, dezvoltate în timp.

Pentru noi, a fost un joc mai puțin reușit la Mioveni, deși am avut ocazii, dar a trecut, trebuie să ne gândim la meciul viitor”, a spus Toni Petrea, la conferința de presă.

Echipe probabile

FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Miron, Vinicius, Crețu - Edjouma, Olaru, Tănase - Oct. Popescu, Ianis Stoica, Coman

Farul: Aioani - Boboc, Ghiță, Larie, De Nooijer - Ciobanu, Grameni, Nedelcu - Omoh, Betancor, Moldoveanu

Statistica meciurilor directe

29 august 2021, CFR Cluj - FCSB 4-1: a fost ultima înfrângere suferită de roş-albaştri în ultimele 20 de etape, interval în care au mai înregistrat 15 victorii şi cinci rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 27 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus bucureştenii, de patru ori au câştigat dobrogenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FCSB gazdă: 13 jocuri - 10 succese FCSB - o remiză – două  victorii Farul.

Prima partidă a avut loc pe 11 noiembrie 2012, la Constanţa, şi s-a încheiat cu 4-0 pentru FCSB, goluri Chipciu, Gardoş şi Rusescu dublă.

Întâiul succes al dobrogenilor s-a consemnat pe 19 mai 2013, FCSB - Viitorul 2-5 (Nikolic, Rocha / Chiţu dublă, Dică, Larie, Nikolov). Acesta a fost şi meciul cu cele mai multe goluri marcate. Au urmat în campionat 10 jocuri consecutive câştigate de roş-albaştri.

Prima remiză s-a înregistrat pe 24 aprilie 2017, FCSB - Viitorul 1-1 (Mihai Pintilii, respectiv George Ţucudean), punctul scos de vizitatori fiind decisiv în câştigarea campionatului de către fotbaliștii de la malul Mării Negre.

Ultima victorie bifată de constănţeni: 11 martie 2019, FCSB - Viitorul 1-2.

Gheorghe Hagi vs FCSB în toate competiţiile: 22 de jocuri - 3 victorii - 3 remize - 16 înfrângeri.