FCSB ar putea juca în Ghencea! Anunțul LPF: „E o chestiune de timp”

FCSB Ghencea Stadionul Steaua Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 16:36
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 16:37

Gruparea „roș-albastră” se află în acest moment pe locul trei în clasamentul Superligii, cu 54 de puncte după 28 de etape.

În consecință, FCSB a înregistrat 16 victorii, șase rezultate de egalitate și șase înfrângeri. În ultima etapă, „roș-albaștrii” au învins-o pe Petrolul Ploiești cu 4-1, dar au rămas fără antrenorul 'din acte', Leo Strizu.

Directorul de comunicare din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Marius MItran, a vorbit despre posibilitatea echipei din Berceni, FCSB, să evolueze pe Stadionul Steaua din Ghencea.

„Eu cred că e totuși o chestiune de timp până când va fi accesibil și pentru FCSB, și pentru alte echipe din Superliga.

Hai să fixăm data sfârșitul acestui an, pentru că l-am început, suntem în luna a treia, eu spun că în acest an se va juca acolo, pentru că datele pe care le-ai spus tu, investiție, fenomen și așa mai departe, toate acestea vor impune.

Se va juca acolo. Nu poate fi ținut la infinit în afara acestui circuit. Faptul că echipa națională a jucat acolo, echipa națională de tineret”, a spus Marius Mitran, potrivit Prosport.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschis scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.