Gigi Becali FCSB Malcom Edjouma Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 03 Martie 2023, 16:17
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 16:34

FCSB a învins Petrolul, scor 4-1, joi seara, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii.

Intrat în repriza a doua, Malcom Edjouma a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale actualei ediții, prin forfecă, din interiorul careului de 16 metri.

În pofica evoluției concludente, Gigi Becali, patronul de la FCSB, tot nu e mulțumit de mijlocașul transferat de la FC Botoșani.

Gigi Becali îl pune la punct pe Edjouma

"Edjouma, ca să joace din primul minut, trebuie să joace repede și să nu dribleze la mijlocul terenului, să piardă mingea. El marchează, dar după când trebuie ținut de rezultat, trebuie să joace altul care nu driblează la mijlocul terenului", a declarat Gigi Becali, vineri după-amiază, la televiziunea Digi Sport.

În minutul 87, Malcom Edjouma s-a înălțat și a reluat superb pe spate. Francezul a lovit cu putere balonul dintr-o foarfecă, iar Octavian Vâlceanu nu a mai reușit să-și salveze echipa. Jucătorul FCSB-ului a închis, astfel, recitalul grupării „roș-albastre”, care a devansat-o pe Rapid București în clasamentul Superligii.

FCSB - Petrolul 4-1

În urma succesului cu Petrolul, FCSB a ajuns la 54 de puncte și a urcat, din nou, peste Rapid, care are 52 de puncte. Farul este lider, cu 61 de puncte, urmată de CFR Cluj, care are 59.

Petrolul rămâne pe locul opt în Superligă, cu 33 de puncte, și va avea un alt examen dificil în următoarea etapă, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova. FCSB se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.â