FC Voluntari - FC Argeș 0-1 | Piteștenii obțin prima victorie în playoff, gazdele pot coborî pe locul cinci în clasament

Liga 1 FC Arges fc voluntari play-off Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 17:25
Data actualizarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 19:32

FC Argeș a obținut prima victorie în playoff, impunându-se cu 1-0 în meciul cu FC Voluntari.

FC Voluntari - FC Argeș 0-1

Final de meci!

Minutul 81: GOL FC Argeș! Ryanov marchează cu o lovitură de cap, după o centrare în careul ilfovenilor!

Minutul 54 - Ocazie FC Voluntari! Fulop centrează, iarVlad șutează, dar trimite pe lângă poartă.

A început repriza a doua!

PAUZĂ!

Minutul 37 - Ocazie FC Voluntari! Marcelo Lopes i-a pasat lui Fulop în careu, dar șutul acstuia lovește bara adversă.

Minutul 19 - Continuă dominația celor de la FC Argeș! Tănase îi paseaz lui Dumitru în careu, care șutează, dar mingea este respinsă Râmniceanu.

Minutul 4 - Ocazie FC Argeș! Cristi Dumitru a execut o lovitură de la marginea terenului, Boldor a prelungit cu capul, dar Râmniceanu nu a avut probleme în a prinde mingea.

Echipele de start

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu - D. Ciobotariu, C. Achim, Andres, Vlad - Rață, Meleke - I. Costin, L. Fulop, I. Gheorghe - Marcelo

REZERVE: Popa, Armaș, Briceag, Veiga, Droppa, Tavares, Golan, Merloi, Tehe

FC ARGEȘ: F. Croitoru - Viana, Joao Miguel, Boldor, Mușat - Honciu, Raynov - Dumitrașcu, Cr. Tănase, Cr. Dumitru - Fatai

REZERVE: Micle, Dobrosavlevici, Latovlevici, Meza Colli, Palic, Ișfan, Ganea, Said, Arias

Ambele echipe au abandonat pretențiile la cupele europene: gazdele sunt pe locul 4, cu 30 de puncte, iar oaspeții pe 6, ultima poziție din play-off, cu doar 24 de puncte.

FC Argeș este echipa cu cei mai puțini jucători folosiți în acest sezon

Ilfovenii sunt fără victorie pe prima scenă în duelurile cu argeşenii, palmaresul confruntărilor directe cuprinzând patru succese ale FC Argeș şi un rezultat de egalitate, precizează Liga Profesionistă de Fotbal.

Echipa din Pitești este formația cu cei mai puţini jucători utilizaţi în acest sezon, doar 28.

Formațiile probabile

FC Voluntari: M. Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Meleke, Droppa - Ricardinho, Rață, Marcelo - Nemec

Antrenor: Liviu Ciobotariu

* Budescu este indisponibil din cauza unei accidentări

FC Argeș: Greab - Diogo Viana, Turda, Dobrosavlevici, Latovlevici - Ișfan, D. Meza Colli, Rainov, Cr. Tănase - Said, G. Ganea

Antrenor: Andrei Prepeliță