FC U Craiova - Poli Iași 1-1 | Remiză în Bănie, care spulberă șansele pentru play-off

FC U Craiova Giovanni Costantino Leo Grozavu play-out Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Marti 27 Februarie 2024, 17:59
Data actualizarii: Marti 27 Februarie 2024, 18:21

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre FC U Craiova și Poli Iași pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

FC U Craiova - Poli Iași 1-1

Final de meci!

Standings provided by Sofascore

Minutul 90+1 - Eliminare la Poli Iași! Bordeianu a fost eliminat, după ce primește al doilea cartonaș galben.

Minutul 76 - GOOOL FCU Craiova! Sidibe marchează, dar golul este anulat după consultarea arbitrajului video, pentru un henț.

Minutul 56 - GOOOL Poli Iași! Kabran a marcat, în urma unei erori defensive a oltenilor, însă reușita a fost anulată pe motivv de offside.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+1 - GOOOL Poli Iași! Bettaieb restabilește egalitatea în urma unui gol marcat  printr-o lovitură de cap.

Minutul 33 - Ocazie pentru Poli Iași! Allanzinho a ajuns într-o poziție favorabilă pentru a șuta, însă execuția sa trece peste poartă.

Minutul 19 - GOOOL FCU Craiova! Alexandru Chițu a driblat mai mulți fundași în careul advers, i-a centrat lui Ibrahimi în fața porții, care a marcat.

Minutul 15 - Compagnucci și Padula au fost schimbați în primul sfert de oră al meciului, din cauza accidentărilor, în locul lor intrând Sidibe și Achim.

A început partida!

FC U Craiova - Poli Iași, primul meci al etapei cu numărul 28 din Superligă, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 16:15 și se joacă pe stadionul ”Ion Oblemenco”.

UPDATE Bauza și Bahassa, ”vedetele” echipei lui Adrian Mititelu, se află pe banca de rezerve!

Echipele de start în FC U Craiova - Poli Iași

FC U Craiova: R. Popa - Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Matheus Mascarenhas - Baeten, Vl. Pop - R. Negru, Chițu, Padula - Ibrahim

Rezerve: Gurău - Kvakic, Dragu, Achim, Blidar, Sidibe, Bauza, Bahassa, Blănuță

Antrenor: Giovanni Costantino

Poli Iași: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Bouhenna, Stefanovici - Allanzinho, Saghiri, Marchioni, L. Mihai - Kabran, Bettaieb

Rezerve: Niga - Todorovski, Katanec, Samayoa, Bordeianu, Gheorghiță, Jatoba, Itu

Antrenor: Leo Grozavu

Poli Iași:

Cele două echipe sunt vecine de clasament, cu același număr de puncte, 30: gazdele sunt pe 12, oaspeții pe 13, prima poziție de baraj din play-out.

Cum se descurcă FC U Craiova acasă și Poli Iași în deplasare

Şase victorii, un egal şi şase înfrângeri au înregistrat oltenii pe teren propriu în acest sezon.

Gruparea craioveană (antrenor Giovanni Costantino) a marcat cel puţin un gol în 12 dintre cele 13 partide jucate acasă în ediţia curentă.

23 septembrie 2023, FC Voluntari - Poli Iaşi 1-2: a fost ultimul succes reuşit de moldoveni în deplasare pe prima scenă. Au urmat, din postura de vizitatori, trei rezultate de egalitate şi patru partide pierdute.

Poli Iaşi (antrenor Leo Grozavu) a înscris cel puţin un gol în opt dintre cele 13 deplasări din campionatul curent.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în turul sezonului regulat, când au remizat la Iaşi, scor 1-1, goluri marcate de Alin Roman, respectiv Jibril Ibrahim. (Info: LPF)

Giovanni Costantino, discurs dur după ultimul eșec: "Erori, erori, erori! Așa nu putem câștiga"

FC U Craiova a pierdut meciul de pe terenul lui FC Hermannstadt, scor 0-1, în runda cu numărul 27 din Liga 1, iar oltenii și-au luat gândul de la play-off în mare măsură.

La interviul de după joc, tehnicianul italian a criticat numeroasele erori din jocul echipei sale:

"Nu e ușor să vorbesc după un meci ca acesta. Nu meritam să pierdem, dar am pierdut. Rezultatul e important în fotbal. Noi putem să joc cu calitate, să avem tehnică în jocul pozițional, dar rezultatul e important.

Nu cred că a fost vorba de ghinion la gol. A fost o situație de joc a lui Hermannstadt, simplu! Noi mereu am făcut erori la șuturi, la pase, la centrări. Erori, erori, erori. Asta este important în fotbal.

Mai avem în acest an Cupa României, play-off sau play-out. Mai sunt posibilități pentru Europa, dar cu această mentalitate nu putem câștiga".