FOTO FCU Craiova - FC Voluntari 3-1 | Victorie categorică pentru formația antrenată de Nicolae Dică

fc voluntari FC U Craiova FCSB igor armas Nicolae Dica Superliga
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 21:59
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 22:28

FCU Craiova reușește a doua victorie consecutivă, impunându-se cu scorul de 3-1, pe teren propriu, în fața celor de la FC Voluntari.

FCU Craiova - FC Voluntari 3-1

Final de meci!

Minutul 77 - GOOOL FC Voluntari! Ricardinho centrează de pe partea dreaptă, iar Sigurjonsson reia cu capul, fără speranță pentru Popa.

Minutul 71 - Ocazie pentru FC Voluntari! Nemec trimite cu capul centrarea venită din corner, dar trece pe lângă poartă.

Minutul 51 - Ocazie pentru FC Voluntari! Popa respinge în față o centrare din corner, Lacroix șutează din prima, mingea este deviată de Asamoah, dar lovește bara transversală.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 20 - GOOOL FCU Craiova! Spectacol în Bănie, Bauza trece de apărarea adversă, pasează în interiorul careului, iar Van Durmen înscrie.

Minutul 18 - Ocazie pentru FCU Craiova! Padula centrează de pe partea stângă, Bauza reia cu capul, dar mingea ajunge în brațele lui Vâlceanu.

Minutul 13 - GOOOL FCU Craiova! Oltenii profită de pasa greșită a lui Ricardinho, Sekou Sidibe recuperează aproape de care, îi pasează lui Chițu, care îi pasează înapoi, iar Sidibe înscrie din fața porții.

Minutul 4 - GOOOL FCU Craiova! Aurelian Chițu deschide scorul în urma unui șut la colțul scurt, cu care îl surprinde pe portarul advers.

A început partida!

FCU Craiova - FC Voluntari: echipele de start

FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula - Asamoah, Albu - Sidibe, Bauza, Van Durmen - Chițu

Rezerve: Gurău, Mascarenhas, Blidar, Kvakic, V. Achim, Baeten, Bahassa, Blănuță

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Boboc, Rața, Crepulja, Andrei, Aliji - Răduț, Nemec

Rezerve: Fernandez - Paz, Voican, Lopes, Dumiter, Sigurjonsson, Florea, Popescu, Munteanu

FC U Craiova - FC Voluntari, primul meci din etapa 5 a Superligii, se joacă vineri de la ora 20:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Ilfovenii au un debut ideal de campionat, se află pe locul 2 și, cu o victorie în Bănie, ar egala-o la puncte pe FCSB, liderul din Superligă!

Gazdele de la FC U Craiova au o singură victorie în acest campionat, obținută etapa trecută, 1-0 la FC Botoșani, gol Bauza.

FC Voluntari, peste FC U Craiova în disputele directe

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori pe durata unui campionat, de trei ori s-au ilfovenii, un joc a fost câştigat de olteni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Prima confruntare a avut loc pe 31 iulie 2021, FC Voluntari - FC U Craiova 1948 2-1, marcatori Marcelo Lopes, Igor Armaş, respectiv Claudiu Bălan.

Din postura de antrenor, Nicolae Dică a mai întâlnit-o pe FC Voluntari de cinci ori, palmaresul acestuia cuprinzând două victorii, două remize şi doar o înfrângere.