FOTO FC Voluntari - Rapid 2-1 | Primul eșec pentru giuleșteni, gazdele urcă pe locul doi în Superligă

FC Voluntari - Rapid Cristiano Bergodi Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 23:28
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 23:33

FC Voluntari a obținut a treia victorie în primele patru etape, impunându-se cu scorul de 2-1 în fața Rapidului. În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul doi în clasament.

Gazdele au început în forță meciul. Doru Andrei l-a învins pe Horațiu Moldovan în secunda 11 a partidei. Marko Dugandzic a restabilit în doar 11 minute egalitatea, dar Christopher Braun și-a dat autogol în minuul 37 și a readus-o pe FC Volunari în avantaj.

Pe final, Rapid a încercat să smulgă măcar un punct din confruntarea cu ilfovenii, însă giuleștenii nu au dus la bun sfârșit niciun atac. Alb-vișinii au plecat, astfel, de pe stadionul „Anghel Iordănescu” fără niciun punct.

• Ilie Poenaru

FC Voluntari - Rapid 2-1

Final de meci!

Minutul 70 - Ocazie pentru FC Voluntari! Doru Andrei șutează din interiorul careului, mingea îl depășește pe Moldovan, dar se oprește în bară. Mingea ajunge la Marcelo Lopes, care trimite în fața porții pentru Boboc, însă șutează în blocajul fundașilor adverși.

Minutul 67 - Ocazie pentru FC Voluntari! Marcelo Lopes îi pasează lui Boboc în afara careului, acesta șutează cu dreptul, însă Moldovan reușește să respingă.

A început repriza a doua!

Final de primă repriză!

Minutul 37 - GOOOL FC Voluntari! Boboc centrează pentru Adam Nemec, Braun încearcă să respingă, dar trimite în poarta lui Moldovan, care are o ieșire greșită.

Minutul 32 - Ocazie pentru Rapid! Papeau combină frumos cu Pănoiu, iar francezul șutează puternic, dar peste poartă.

Minutul 12 - GOOOL Rapid! Costache îi pasează lui Dugandzic la marginea careului, croatul driblează un adversar și șutează cu dreptul, fără șansă pentru Vrânceanu.

Secunda 12 - GOOOL FC Voluntari! Doru Andrei deschide scorul la prima fază a meciului, cu un șut de la distanță. Mingea trece pe sub Horațiu Moldovan.

A început partida!

FC Voluntari - Rapid: echipele de start

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș, Aliji - Boboc, Crepulja, Rață - Merloi, Nemec, Doru Andrei

Rezerve: Jesus Fernandez, Paz, Andres, Munteanu, Marcelo Lopes, Sigurjonsson, Răduț, Popescu, Florea

Antrenor: Ilie Poenaru

Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Morais - Oaidă, Kait, Pănoiu - Papeau, Dugandzic, Costache

Rezerve: Drăghia, Onea, Cristea, Albu, Emmers, Funsho, Petrila, Cîrjan, Al. Ioniță II

Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Voluntari - Rapid, de la 21:30

FC Voluntari şi Rapid s-au mai întâlnit doar de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus bucureştenii, un joc a fost câştigat de ilfoveni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Întâia confruntare a avut loc pe 24 septembrie 2021, Rapid - FC Voluntari 0-1.

Cea mai recentă dispută din Superliga României s-a consemnat pe 4 februarie 2023, Rapid - FC Voluntari 4-1, goluri marcate de Marko Dugandzic - triplă, Alexandru Albu, respectiv Marcelo Lopes.

Actualul tehnician al oaspeţilor, Cristiano Bergodi a antrenat gruparea ilfoveană în perioada noiembrie 2018 - decembrie 2019, reuşind să o salveze de la retrogradare la finele sezonului 2018-2019.

• Cristiano Bergodi vs FC Voluntari: 8 meciuri în toate competiţiile - 4 victorii - două remize - două înfrângeri.

Cristiano Bergodi, antrenorul principal al Rapidului, a vorbit în cadrul conferinței de presă premergătoare meciului cu FC Voluntari.

DESPRE PARTIDA DE AZI: "Urmează un meci dificil, împotriva unei echipe care joacă bine. Vom încerca să câștigăm, trebuie să ne revenim după rezultatul mai puțin bun obținut în meciul împotriva celor de la Botoșani. Sunt încrezător că vom obține rezultate bune".

DESPRE ÎNCEPUTUL DE SEZON: "Am avut puțin timp la dispoziție pentru a pregăti acest început de campionat, nu fost ușor, dar nu sunt dezamăgit. Sunt sigur că împreună vom regla lucrurile, iar rezultatele se vor îmbunătăți. Îmi doresc să câștigăm toate meciurile. A fost un început puțin mai dificil, dar așa este începutul sezonului. Sunt încrezător, văd că echipa se antrenează bine. Am nevoie de timp pentru a-mi putea implementa ideile și filosofia. Trebuie să mergem la Voluntari și să plecăm de acolo cu toate cele trei puncte".

DESPRE CAMPANIA DE TRANSFERURI: "Și Micovschi, și Petrila au caracteristici de extreme. Sunt mulțumit de achiziția lor, însă nu s-a încheiat campania de transferuri".