FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2 | Craiova, primul punct după trei etape de secetă! Meci de senzație în Moldova

FC Botosani Liga 1 Universitatea Craiova Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Luni 06 Decembrie 2021, 22:23
Data actualizarii: Luni 06 Decembrie 2021, 22:34

FC Botoșani și Universitatea Craiova au remizat, 2-2, în etapa a 18-a a Ligii 1.

FC Botoșani și Universitatea Craiova au terminat la egalitate în duelul de pe stadionul ”Muncipal” din Botoșani. Meciul a fost un adevărat spectacol, cu multe faze de poartă, lovituri de la 11 metri și greșeli de arbitraj.

FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2 (Kage 35 , Edjouma 42/ Koljic 31, Gustavo 57)

Minutul 82: Eduard Pap are o paradă de excepție, la șutul lui Bancu.

Minutul 78: Enriko Papa sutează puternic de la distanță, dar Lazăr respinge în corner. La reluare, Dawa trece milimetric pe lângă minge, cu poarta goală în față.

Minutul 57: GOL Craiova! Gustavo înscrie, după o fază la care fotbaliștii lui Marius Croitoru au reclamat o lovitură cu mâna.

Minutul 42: GOL Botoșani! Edjouma înscrie, după un offside clar.

Minutul 38: Andrei Ivan ratează lovitura de la 11 metri!

Minutul 37: Istvan Kovacs dictează penaty pentru Craiova, după un fault al lui Dawa, la Bancu.

Minutul 35: GOL Botoșani! Realdo Fili reușește o fază frumoasă, iar Kage finalizează cu gol.

Minutul 31: GOL Craiova! Andrei Ivan pătrunde în careu, este blocat de Pap, care însă nu prinde mingea. Koljic profită și înscrie.

Minutul 16:Kage îl driblează pe Marius Constantin, dar Lazăr respinge.

Minutul 13: Bancu șutează, dar Pap prinde.

Minutul 8: Dan Nistor îi trimite lui Koljic, care trimite mai departe în bara transversală.

Minutul 1: A început meciul!

18:50 Echipele de start:

12:00 FC Botoșani o primește pe teren propriu pe Universitatea Craiova și are nevoie de o victorie pentru a urca pe poziția a patra în clasament. Moldovenii vin după două meciuri consecutive fără victorie, în care au bifat o înfrângere și o remiză în ultima etapă, cu FC Voluntari, ocupanta poziției a treia în clasament.

Echipa lui Marius Croitoru nu a mai câștigat pe teren propriu din septembrie, de la meciul cu CFR Cluj, 1-0, iar de atunci a bifat trei remize și o înfrângere acasă.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova are trei înfrângeri consecutive în ultimele etape din Liga 1 și a pierdut teren în lupta pentru podium. Oltenii se află pe locul 5 în clasament, cu 28 de puncte obținute, la egalitate cu FC Botoșani, care se află însă pe poziția a șaptea. Oricare dintre cele două pot urca până pe locul 4 în clasament în cazul unei victorii, în spatele lui FC Voluntari, care are 32 de puncte.

În meciul tur, FC Botoșani s-a impus pe terenul Universității Craiova cu 2-1, prin golurile înscrise de Ongenda și Papa în decurs de patru minute, în minutul 49, respectiv 53. Singurul gol al oltenilor a fost înscris de Gustavo.