VIDEO FC Botoșani - FC U Craiova 4-1: ”Cu Eugen Trică / U Craiova pică”! Dinamo este acum pe ULTIMUL LOC, gazdele s-au dezlănțuit după 0-1 la pauză

FC Botosani FC U Craiova play-out superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 15:32
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 15:38

Înaintea înfruntării directe, gazdele se aflau pe ultimul loc în play-out.

FINAL FC Botoșani - FC U Craiova 4-1 (Enzo Lopez '58 - din penalty și '78, Sebastian Mailat '75, Eduard Florescu '90+1 / Vladislav Blănuță '21)

MIN. 90+6 Final, victorie fantastică a gazdelor după ce au fost conduse la pauză, FC Botoșani - FC U Craiova 4-1! Moldovenii au urcat pe poziție de baraj, în timp ce oltenii au ajuns pe loc de retrogradare, penultimul, dar clasamentul din play-out este oricum temporar: de la ora 18:15 urmează Dinamo - Poli Iași.

MIN. 90+1 GOOOOOL Botoșani, înscrie și Eduard Florescu după o gafă imensă a lui Gurău, care scapă mingea trimisă încet printre degete, este 4-1 pentru gazde! Se așteaptă însă decizia VAR, golul este valabil!

MIN. 90 Se arată 5 minute de prelungire.

MIN. 87 Șut bun de la distanță al ”nouarului” oltean Ibrahim, dar portarul Ducan scoate excelent!

MIN. 78 GOOOOOL din foarfecă Enzo Lopez după o bară a aceluiași Mailat, gazdele sunt dezlănțuite, este 3-1 pentru FC Botoșani!

MIN. 75 GOOOOOOL FC Botoșani! Sebastian Mailat își face datoria pentru gazde, este 2-1 și Dinamo a picat pe ultimul loc.

MIN. 56 Aurelian Chițu de la FC U Craiova este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene!

MIN. 58 GOOOOOL FC Botoșani, golgheterul Enzo Lopez înscrie din penalty și egalează, 1-1!

MIN. 56 Decizie VAR: penalty pentru FC Botoșani!

MIN. 46 Disperare la gazde, trei schimbări făcute la pauză: intră Florescu, Mitrov, Aldair, ies Mouaddib, David, Filip!

MIN. 46 Începe partea a doua a meciului de pe ”Municipalul” din Botoșani.

MIN. 45+4 Final de primă repriză, oaspeții conduc cu 1-0 la Botoșani după golul lui Blănuță, atacantul moldovean naturalizat pentru naționala Under 21 a României.

MIN. 30 Noul antrenor al lui FC U Craiova, Eugen Trică, este avertizat cu cartonașul galben, pentru proteste, de centralul Iulian Călin.

MIN. 21 GOOOOL Craiova, Vladislav Blănuță deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner executat de căpitanul Baeten!

MIN. 18 Fază grea în careul Craiovei, un eventual penalty pentru FC Botoșani nu este acordat după intervenția VAR!

MIN. 1 Începe partida de la Botoșani!

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, A. Miron (căpitan), Țigănașu – David, Dican, I. Filip – Mouaddib, Enzo Lopez, Ofosu

Rezerve: Kukic - Petro, E. Florescu, L. Fulop, Mailat, Aldair, Gligor, Șeroni, Adams, Kaprof, Mitrov, Margiotta

Antrenor: Bogdan Andone

FC U Craiova: Gurău - Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula - D. Albu, V. Pop - Baeten (căpitan), Chițu, Sidibe - Blănuță

Rezerve: R. Popa - Kvakic, Mascarenhas, R. Negru, V. Achim, Blidar, M. Ilie, Bahassa, Ibrahim

Antrenor: Eugen Trică

UPDATE Echipele de start în FC Botoșani - FC U Craiova:

FC Botoșani

FC U Craiova

Știrea inițială

FC Botoșani - FC U Craiova, din etapa a patra a play-out-ului Superligii, este LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 13:30.

Înaintea înfruntării directe, gazdele sunt în continuare pe ultimul loc în play-out (14 puncte), iar oltenii ocupă poziție de baraj (locul 14, cu 17 puncte).

29 februarie 2024, FC Botoşani - Sepsi OSK 1-2: a fost singura înfrângere suferită de moldoveni pe teren propriu în acest an calendaristic, interval în care au mai înregistrat acasă trei succese şi două rezultate de egalitate.

FC Botoşani şi FCU 1948 s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de opt ori, de două ori au câştigat moldovenii, de patru ori s-au impus craiovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate, notează LPF pe site-ul oficial.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 11 decembrie 2023, FCU Craiova 1948 - FC Botoşani 2-0, goluri marcate de Leo Lacroix şi Juan Bauza.