OFICIAL FC Argeș a transferat un portughez de la Wolverhampton cu meciuri în cupele europene!

Boubacar Hanne FC Arges Gil Vicente Wolverhampton Wanderers Superliga
Data publicarii: Miercuri 11 Ianuarie 2023, 08:41
Data actualizarii: Miercuri 11 Ianuarie 2023, 08:55

Campania de achiziții din această iarnă a clubului piteștean continuă cu un nou transfer.

FC Argeș a anunțat că a ajuns la un acord pe un an și 6 luni cu drept de prelungire cu fotbalistul portughez Boubacar Rafael Neto Hanne.

”În vârstă de 23 de ani, noua extremă a clubului nostru vine de la clubul portughez de primă ligă, Gil Vicente.

Boubacar s-a născut în Paços de Ferreira, Portugalia, și are rădăcini senegalezo-portugheze.

Jucător de picior stâng, Boubacar și-a început junioratul la Paços Ferreira, la vârsta de 8 ani”, au scris argeșenii pe site-ul oficial al clubului.

Boubacar Hanne la Wolverhampton Wanderers

În 2017 a fost cumpărat de Wolverhampton Wanderers pentru a fi integrat în academia acestora, alături de compatriotul său Pedro Gonçalves, actualul jucător al lui Sporting.

Cât a stat la clubul englez, Lupii l-au folosit în 12 partide la echipa U23 a clubului, reușind să și marcheze de 2 ori.

L-au împrumut pe rând la Estudiantes de Murcia CF (Spania), FC Jumilla (Spania) și Grasshopper Club Zürich (Elveția). Cele mai multe apariții le-a avut în tricoul celor de la FC Jumilla, în Segunda División B, unde a jucat 33 de meciuri și a marcat 5 goluri.

Debutul în cupele europene, în acest sezon

În 2020 a fost transferat de Gil Vicente. Debutul pe prima scenă a fotbalului portughez s-a petrecut pe 27 septembrie 2020, când a intrat în min. 75 în locul lui Antoine Leautey, în victoria cu 1-0, împotriva celor de la Portimonense SC.

Primul gol în campionat l-a marcat pe 28 decembrie 2021, în victoria cu 3-0 cu CD Tondela. A adunat în total 21 de meciuri în prima ligă din Portugalia alături de Gilistas, 2 din aceste apariții fiind în sezonul 2022/23.

În acest sezon a debutat și în cupele europene, într-un meci cu formația letonă Riga FC. A jucat o repriză și a dat o pasă de gol în returul celui de-al treilea tur preliminar din UEFA Europa Conference League, câștigat de Gil Vicente cu 4-0, conform informațiilor oferite de noul său club, FC Argeș.