Farul - Sepsi 2-0. Băluță și Mazilu, oamenii de gol ai lui Hagi. Liderul se desprinde din nou de CFR

Farul - Sepsi Cristiano Bergodi Gica Hagi Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 28 Februarie 2023, 22:27
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 22:29

Farul Constanța a învins Sepsi, scor 2-0, în runda cu numărul 28 din Liga 1, iar echipa lui Gică Hagi și-a consolidat prima poziție în Liga 1.

Farul - Sepsi 2-0

În urma acestei victorii, Farul a ajuns la 61 de puncte în 28 de etape și are cinci lungimi peste CFR Cluj, care are un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, Sepsi e pe 6, cu 41 de puncte. Covăsnenii au patru puncte avans față de FC U Craiova, echipă care încă speră la play-off.

Minutul 90+5: Final! Farul - Sepsi 2-0.

Minutul 88: Ocazie Sepsi! Cosmin Matei șutează de la distanță, însă departe de poartă.

Minutul 73: Ocazie Farul! Alibec profită de o pasă greșită a lui Păun, scapă singur cu Began, driblează și portarul, însă șutează slab din lateral, iar Ninaj respinge din fața porții.

Minutul 68: Ocazie Farul! Alibec scapă singur cu Began și trimite un șut cu stângul din marginea careului, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 63: Ocazie Farul! Began se întinde și scoate in extremis lovitura de cap trimisă de Borza.

Minutul 59: Gol anulat Farul. Kiki înscrie cu un voleu superb din careu, însă reușita este anulată din cauza unui ofsaid la Louis Munteanu.

Minutul 57: Ocazie Sepsi! Aganovic îl lasă pe Safranko într-o poziție ideală, însă șutul atacantului este deviat în corner de Artean.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+5: Pauză! Farul - Sepsi 2-0.

Minutul 45+3: GOL Farul! Adrian Mazilu primește în flancul drept, trece de Ispas, intră în interior și trimite direct la colțul lung din marginea careului, fără șansă pentru Began.

Minutul 32: Ocazie Farul! Louis Munteanu trimite cu capul pe poartă după o centrare a lui Kiki, dar Began are un reflex spectaculos.

Minutul 22: GOL Farul. Tudor Băluță înscrie cu un șut spectaculos din interiorul careului. Inițial, asistentul ridică fanionul pentru un ofsaid la Alibec, însă centralul Adrian Cojocaru consideră că atacantul nu a influențat faza și validează reușita în urma consultării VAR.

Minutul 17: Ocazie Farul. Mazilu încearcă un șut de la distanță, dar trimite pe lângă poarta lui Sepsi.

Minutul 8: Ocazie Farul. Șutul lui Louis Munteanu este deviat, iar mingea ajunge în brațele lui Began.

• Antrenor: Cristiano Bergodi

Cristiano Bergodi, antrenorul covăsnenilor, e unul dintre antrenorii preferați ai lui Gică Hagi, patronul și managerul Farului. "Regele" îl apreciază pe fostul căpitan de la Lazio pentru stilul imprimat echipelor din României și, din acest motiv, și-a luat totate măsurile de "protecție" pentru partida din această seară, de la Ovidiu.

Gică Hagi nici nu concepe să rateze cele trei puncte pentru a-și consolida poziție de lider și a descris într-o conferință de presă atuurile celor de la Sepsi.

Farul - Sepsi, în etapa a 28-a

"Întâlnim o echipă valoroasă, care joacă un fotbal foarte bun, făcând ambele faze. A marcat goluri multe și îi place să aibă mingea. În atac, joacă destul de combinativ, are jucători mobili. Jocul nostru trebuie să fie cel știut de toți, bazat atât pe posesie, cât și pe presiune.

Trebuie să știm să desfacem sistemul defensiv advers, să ne impunem și să dăm rimul și intensitatea jocului. Am venit bine de la Arad, cu o victorie, iar spiritul nostru e foarte bun. I-am văzut conectați pe băieți, își doresc foarte mult și sperăm ca mâine să facem un meci foarte bun, luând cele trei puncte, care sunt importante în lupta pe care o avem.

Ambele echipe au nevoie de puncte și cred că va ieși un meci interesant. Meciurile noastre cu Sepsi au fost mereu echilibrate. Echipa din Sfântu Gheorghe e periculoasă, trebuie să facem un meci complet", a declarat Gică Hagi, înaintea partidei.

• Farul este lider, cu 58 de puncte, în timp ce Sepsi ocupă locul șase, cu 41 de puncte.
  • Partidă va fi arbitrată de Adrian Cojocaru.