Fără milă cu Radaslavescu: "Trebuia schimbat mai devreme de minutul 28! Nu poți să te prezinți așa"

eduard radaslavescu Farul Constanta FCSB Robert Nita Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 23:40
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 00:13

Eduard Radaslavescu (19 ani) a fost schimbat după doar 28 de minute în meciul Farul - FCSB 0-1.

Titularizat la FCSB în locul lui Octavian Popescu, Eduard Radaslavescu a fost jucătorul cu care liderul a început pentru a respecta regula U21. Tânărul jucător nu a avut un start grozav de meci și a fost schimbat după doar 28 de minute cu Octavian Popescu.

Robert Niță: "Radaslavescu trebuia schimbat mai devreme de minutul 28. Nu e nicio umilință!"

Vizibil deranjat de înlocuirea rapidă, Radaslavescu a plecat supărat direct la vestiare. Cei mai mulți coechipieri au mers spre tânărul jucător de la FCSB pentru a-l consola.

Robert Niță (46 de ani), fostul atacant de la Steaua sau Rapid, spune că Radaslavescu trebuia schimbat chiar mai devreme de minutul 28. Niță îl critică pe tânărul jucător al liderului pentru o fază din minutul 2, când l-a pierdut din marcaj pe Dussaut și nu l-a sprijinit mai mult pe Crețu pe faza defensivă.

"Schimbarea trebuia să se facă mai repede de minutul 28. Se întâmplă și la marii antrenori, la echipele serioase. Nu poți să riști obiectivul unui club pentru a da încredere unui jucător tânăr. Ai avut foarte mare încredere în el când ai plătit sute de mii de euro, ai vrut să-l dai împrumut la Botoșani, dar el a refuzat.

Hai să vedem faza din minutul 2, cum începe el jocul. Se duce în pressing, vine la numărul 99 (n.r - Dussaut), ăla pleacă de lângă el și deja adversarul are 4-5 metri în fața lui. Bagă Crețu alunecare, el se oprește și iese fază de gol (n.r - ocazie a lui Cojocaru, șut respins de Târnovanu).

Nu e nicio umilință! E vorba de obiective. Nu poți să te prezinți așa nici la 20 de ani, nici la 40 de ani. Tavi Popescu a intrat foarte bine, schimbările au fost foarte bune. Inspirat Gigi. Uite cum se oprește Radaslavescu! Nu e nicio bătaie de joc, nicio umilință, a avut șansa să meargă la Botoșani și nu a vrut", a spus Robert Niță, la Prima Sport.

Faza din minutul 2 la care face referire Robert Niță

Radaslavescu a jucat în 19 meciuri ale lui FCSB din acest sezon. A fost titular doar de patru ori, a strâns aproximativ 400 de minute și nu a reușit vreun gol sau assist.

• 850.000 de euro a plătit FCSB pentru a-l cumpăra pe Radaslavescu de la Farul, în 2022

"De ce l-ați schimbat pe Radaslavescu?" Cum a replicat Elias Charalambous

La flash-interviu, sigur pe el, antrenorul cipriot învestit de Gigi Becali a spus ferm că orice schimbare face parte din joc.

"E un meci și am decis să-l schimbăm, aceste modificări fac parte din meci. Am suferit în unele momente din meci, a fost o înlocuire făcută devreme, dar face parte din meci", a declarat Elias Charalambous la finalul partidei de la Ovidiu.

VIDEO | Declarațiile lui Vlad Chiricheș după Farul - FCSB 0-1