Farul Constanța - FCSB 0-1 | Reușita lui Adrian Șut, decisivă pentru liderul din Superligă

Farul Constanta FCSB Superliga Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 22:45
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 22:57
Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Farul Constanța și FCSB LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Farul Constanța - FCSB 0-1

Final de meci!

Minutul 82 - GOOOL FCSB! Florinel Coman execută perfect un corner, iar Adrian Șut reia cu capul, la colțul lung, fără șansă pentru Buzbuchi.

Minutul 71 - GOL anulat pentru FCSB! Florinel Coman marchează, însă golul este anulat, deoarece jocul fusese oprit pentru un fault comis de Șut la o fază anterioară.

Minutul 61 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman îi pasează lui Octavian Popescu, care ajunge față în față cu portarul, însă șutează direct în blocajul său.

Minutul 58 - Ngezana nu mai poate continua meciul din motive medicale și este înlocuit cu Dawa.

Minutul 56 - Ngezana încearcă să respingă pericolul din fața porții, însă respinge direct spre poarta apărată de Târnovanu, însă portarul FCSB-ului are o paradă bună.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - Ocazie pentru FCSB! Alex Băluță pleacă pe contraatac, depășește doi adversari și șutează la colțul lung, de la marginea careului, însă Buzbuchi are o intervenție bună.

Minutul 17 - Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman execută un corner, Ngezana preia cu capul, puțin pe lângă poartă.

Minutul 3 - Ocazie pentru Farul Constanța! Grameni șutează puternic din centru, iar Târnovanu are o intervenție foarte bună.

A început partida!

Echipele de start

• Farul Constanța: Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Gustavo Henrique, Dussaut - Cr. Ganea, Queiros, Grameni - R. Deaconu, L. Munteanu, I. Cojocaru

Rezerve: Mușat, Boli, Kiki, Dănuleasa, Grosu, Nedelcu, Casap, Budescu, N. Popescu, Al. Stoica, Rivaldinho, Grygoryan

Antrenor: Gică Hagi

• FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic - Lixandru, Ad. Șut, Olaru - Radaslavescu, Al. Băluță, Fl. Coman

Rezerve: M. Udrea, A. Vlad, Dawa, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Antwi, M. Toma, Alhassan, D. Popa

Antrenor: Elias Charalambous

știre inițială

Cele două echipe se vor întâlni duminică seară, de la orele 21:00, pe stadionul "Viitorul" din Ovidiu. Ultima întâlnire dintre Farul Constanța și FCSB s-a petrecut în returul sezonului regular și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, prin golurile marcate de Baba Alhassan(55') și Ionuț Larie (90+5')

Farul Constanța - FCSB, LIVE TEXT de la ora 21:00

În play-off-ul Superligii, Farul Constanța ocupă poziția a cincea cu 25 de puncte. În ultimul meci, echipa pregătită de Gică Hagi a câștigat în deplasare, pe terenul lui Rapid, scor 1-2.

De cealaltă parte, FCSB a început play-off-ul cu o victorie la Sepsi, câștigând în deplasare cu 2-1, clasându-se pe prima poziție, cu 35 de puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 36 de ori, de 23 de ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar de alte cinci ori au remizat.

„Al doilea meci al nostru în play-off, un meci în deplasare, cu echipa campioană de anul trecut. O echipă foarte bună și un foarte bun antrenor, cel mai mare nume din istoria fotbalului românesc. Meciurile vor fi din ce în ce mai grele, lucrurile vor fi și mai grele, dar jucătorii mei sunt gata pentru astfel de situații”, a spus Elias Charalambous, înainte de meci.