Emoții serioase pentru Ciprian Deac după ce a picat nocturna. „Credeam că se oprește meciul”. Ce a spus decarul CFR-ului

cfr cluj - cs mioveni Ciprian Deac Dan Petrescu Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 09:37
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 09:41

CFR Cluj s-a duelat cu CS Mioveni în a treia etapă a Superligii, meci încheiat 4-2 pentru ardeleni.

În minutul 64, nocturna a picat pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, iar fotbaliștii CFR-ului au avut emoții serioase că pot pierde cu 3-0 la masa verde meciul cu Mioveni, în frunte cu Ciprian Deac.

Decardul ardelenilor a vorbit la conferința de presă de după partidă și a spus că nu credea că se va mai restarta meciul. Cu toate acestea la bord, Deac a evidențiat și faptul că echipa nu a jucat chiar bine, iar asta ar trebui să însemne un „semnal de alarmă”.

Deac, emoții cu CS Mioveni: „Credeam că nu vom mai continua”

„În ultimele meciuri ne place să trăim foarte periculos şi nu aceasta este echipa CFR pe care o cunoaşte lumea. Trebuie să fie un semnal de alarmă, pentru că aici pretenţiile sunt mari şi nu se acceptă niciun eşec. Nu ştiu ce se întâmplă, e clar că trebuie să ne trezim, dacă vom continua aşa, nu e bine.

Din echipa care primea foarte greu gol, acum toate echipele reuşesc să ne înscrie. Ştiu că toată lumea s-a alăturat de CFR, dar nu scăpaţi de noi pentru că şi anul acesta vom lupta să ieşim campioni.

Când s-a stins lumina aveam emoţii foarte mari că nu vom mai continua.”, au fost cuvintele lui Ciprian Deac.

CFR Cluj - CS Mioveni 4-2

Startul partidei a fost categoric al oaspeților. Bogdan Rusu a deblocat tabela în minutul 7, iar CFR Cluj părea echipa mai slabă, până la golul lui Debeljuh din minutul 34. Atunci, trupa lui Dan Petrescu a revenit cu picioarele pe pământ și a securizat victoria primei reprize, prin Debeljuh (38') și Deac (45+2').

În partea a doua a meciului, același Bogdan Rusu a redus diferența pentru CS Mioveni, dar golul său se pare că a fost cu ghinion. Argeșenii păreau de neoprit în acele clipe, erau echipa mai bună, dar nocturna a cedat, iar asta le-a tăiat jocul trupei lui Pelici.

Ovidiu Hoban a făcut 4-2 în minutul 72, din pasa lui Ciprian Deac, care a reușit două pase decisive în triumful cu Mioveni. Dan Petrescu a răsuflat ușurat și, în profida faptului că ar fi putut pierde cu 3-0 la masa verde, a câștigat meciul și s-a bucurat de cele trei puncte.

Ce urmează pentru CFR Cluj

CFR Cluj a fost eliminată de Pyunik Erevan în preliminariile Champions League (1-1/ 2-3) și a continuat parcursul european în Conference. Ardelenii au trecut în turul al doilea preliminar de Inter Escaldes cu 4-1 la general și o vor întâlni pe Soligorsk mai departe.