VIDEO El e favoritul lui Gigi Becali de la FCSB: ”Joacă orice!”

Gigi Becali alexandru baluta FCSB fcsb - farul constanta Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 23:36
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 23:33

FCSB și Farul Constanța au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul 24 din Superliga României.

Vicecampioana a ratat șansa de a ajunge la 11 puncte distanță de urmăritoare. Baba Alhassan a fost cel care a deschis scorul în minutul 55, dar FCSB nu și-a putut păstra avantajul până la final. Ionuț Larie a egalat din penalty în prelungiri, în minutul 90+5, stabilind scorul final, 1-1.

Chiar dacă nu a marcat, Alexandru Băluță (30 de ani) s-a numărat, din nou, printre preferații lui Gigi Becali. Finanțatorul FCSB-ului l-a lăudat în repetate rânduri pe fostul jucător de la Universitatea Craiova.

Gigi Becali are un favorit la FCSB: ”Joacă orice”

Transferat în vară, gratis de la Akademia Puskas, Băluță s-a impus rapid în echipă și i-a lăsat o impresie bună lui Gigi Becali, spre deosebire de Luis Phelipe, care a fost criticat după doar trei meciuri.

„Băluță, dacă îl pui și portar, apără! Își dă viața, are ambiție oltenească. Dacă pe Băluță îl pui fundaș central, el joacă orice”, a spus Gigi Becali, în fața reporterilor prezenți la reședința sa din Aleea Alexandru.

Alexandru Băluuță a evoluat în 23 de partide în acest sezon pentru cei de la FCSB, reușind să marcheze de trei ori și să ofere cinci pase decisive.

Atacantul a prins primul transfer în strinătate în 2018, când a plecat de la Universitatea Craiova la Slavia Praga, pentru 2,6 milioane de euro. A urmat un împrumut la Slovan Liberec, iar apoi transferul la Akademia Puskas pentru 700.000 de euro. În Ungaria a evoluat timp de trei sezoane, după care a ajuns la FCSB.

FCSB, lider în Superliga României

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 51 de puncte și este la nouă distanță de următoarele clasate, CFR Cluj și Rapid, după 24 de etape. Farul rămâne pe locul cinci, cu 37 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova.

În următoarea etapă, FCSB va juca pe teren propriu cu Sepsi OSK, iar Farul va primi vizita lui Dinamo București.