VIDEO Gigi Becali a vrut să scape de un jucător de la FCSB: ”I-am spus să meargă să joace”

Gigi Becali eduard radaslavescu FCSB fcsb - farul constanta Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 06 Februarie 2024, 22:06
Data actualizarii: Marti 06 Februarie 2024, 22:06

FCSB s-a încurcat pe teren propriu cu campioana en-titre Farul Constanța, scor 1-1.

Vicecampioana a ratat șansa de a ajunge la 11 puncte distanță de urmăritoare. Baba Alhassan a fost cel care a deschis scorul în minutul 55, dar FCSB nu și-a putut păstra avantajul până la final. Ionuț Larie a egalat din penalty în prelungiri, în minutul 90+5, stabilind scorul final, 1-1.

Fost jucător la Farul Constanța, Eduard Radaslavescu (19 ani) a început meciul din postura de rezervă la FCSB și a intrat pe teren pe finalul partidei.

Gigi Becali, despre Eduard Radaslavescu: ”Dacă nu a vrut, eu ce să-i fac?”

Internaționalul de tineret a avut două ocazii mari de gol, în minutele 88 și 89, și putea închide meciul. Ratările sale au creat rumoare în tribunele Arenei Naționale, transformându-se în fluierături la alte mingi pierdute de acesta, după ce Farul a egalat in extremis, prin fundașul Ionuţ Larie (90+5 - penalty). Câțiva spectatori la tribuna a doua chiar i-au strigat "Pleacă acasă!" și "Ești 'blat' cu Hagi!".

Gigi Becali, finanțatorul vicecampioanei, a dezvăluit că i-a propus acestuia să se transfere la o altă echipă, la care ar putea prinde mai multe minute, cel mai probabil sub formă de împrumut. Radaslavescu a preferat, însă, să rămână la liderul din Superligă.

„Eu mai am încredere în Radaslavescu, nu are experiență. Eu i-am spus să meargă să joace, dar a zis că-și așteaptă șansa. Dacă nu a vrut, eu ce să-i fac?”, a spus Gigi Becali.

Eduard Radaslavescu a evoluat în 14 partide pentru cei de la FCSB în acest sezon, majoritatea din postura de rezervă, dar nu a reușit să marcheze sau să ofere vreo pasă decisivă.

FCSB, lider în Superliga României

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 51 de puncte și este la nouă distanță de următoarele clasate, CFR Cluj și Rapid, după 24 de etape. Farul rămâne pe locul cinci, cu 37 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova.

În următoarea etapă, FCSB va juca pe teren propriu cu Sepsi OSK, iar Farul va primi vizita lui Dinamo București.