Egalul lui Dinamo nu l-a impresionat pe Giani Kiriță: ”CFR trebuia bătută”

Giani Kirita Dinamo dinamo - cfr cluj Superliga
Data publicarii: Luni 09 Octombrie 2023, 18:29
Data actualizarii: Luni 09 Octombrie 2023, 18:29

Dinamo a produs una dintre marile surprize ale etapei și a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1.

„Câinii roșii” au avut o primă repriză fantastică. Hakim Abdallah a deschis scorul în minutul 10, însă în repriza secundă formația dirijată de Ovidiu Burcă a slăbit motoarele.

Daniel Bîrligea a restabilit egalitatea în minutul 58, cu un supergol, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute.

Chiar dacă se află în zone diferite ale clasamentului, iar Dinamo a obținut un punct cu una dintre ehipele cu pretenții la titlu, Giani Kiriță (46 de ani) nu a fost impresionat.

Giani Kiriță: ”La cum a jucat CFR, trebuia bătută”

Fostul mijlocaș crede că Dinamo trebuia să o învingă pe CFR Cluj, luând în calcul jocul modest al fostei campioane.

”Acum îți dai seama că dacă vorbim în ansamblu, cu siguranță că este un punct câștigat, vorbim de CFR aici. Dar la modul general, tot într-o pantă descendentă suntem.

(...)

La cum a jucat CFR, trebuia bătută. În prima repriză nu a existat. Aveam 1-0, trebuia neapărat să câștigăm meciul ăsta”, a spus Giani Kiriță, la Fanatik.

Egalul de pe Arena Națională a încurcat-o pe CFR Cluj, care a rămas la trei puncte de liderul FCSB, dar nu a ajutat-o prea mult nici pe Dinamo, care a rămas pe penultimul loc în Superligă.

”Câinii” au rămas pe locul 15, cu nouă puncte, la un singur punct de următoarea clasate, UTA Arad, și cu două victorii în 12 meciuri în acest sezon.