Basarab Panduru s-a dezlănțuit după Dinamo - CFR 1-1. Pe cine a criticat dur

Basarab Panduru Dinamo - CFR 1-1 Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 09 Octombrie 2023, 08:02
Data actualizarii: Luni 09 Octombrie 2023, 08:18

Formația din Ștefan cel Mare a obținut un punct important duminică seara, pe Arena Națională, scor 1-1 cu CFR Cluj.

Trupa lui Ovidiu Burcă a deschis repede scorul, în prima repriză, prin Hakim Abdallah ('10), însă CFR a început treptat să echilibreze jocul și să amenințe poarta gazdelor. În actul secund, Bîrligea a profitat de assist-ul lui Cvek pentru a egala, în minutul 58.

Bîrligea, cel mai în formă jucător al ardelenilor a fost schimbat de Andrea Mandorlini, antrenorul lui CFR, cu Jefte Betancor, în minutul 67, însă fotbalistul introdus de italian nu a adus un plus în atacul oaspeților. Schimbarea l-a enervat pe Basarab Panduru, care l-a criticat dur pe antrenorul de la CFR.

Basarab Panduru l-a criticat dur pe Andrea Mandorlini. Care e motivul

”Mi-a plăcut Dinamo în prima repriză. Au făcut un meci bun. Mă aşteptam să înceapă şi a doua repriză la fel, dar s-a întâmplat ceva în vestiarul CFR-ului cu siguranţă.  CFR a ieşit altfel, a făcut pressing, nu i-a mai lăsat pe Dinamo să joace. A egalat şi a jucat până în minutul 66, când s-au făcut primele schimbări.

După părerea mea, toţi care au intrat nu au adus nimic bun. Absolut nimic. CFR, din momentul ăla nu a a mai avut nicio şansă să câştige. Chiar dacă ultimele şuturi au fost destul de periculoase. Din momentul în care s-au făcut schimbările, nu s-a mai produs absolut nimic. Am avut impresia că s-au făcut schimbările pentru a nu se mai câştiga meciul. Aşa părea.

Indiferent ce-mi spui, sau cât îmi place sau nu Birligea, nu ai cum să-l scoţi ca să-l bagi pe unul care nu face nimic (n.r. - Jefte). Din momentul ăla s-a terminat tot. N-au mai avut nicio şansă. Şi mai pune formula de echipă cu care CFR a terminat meciul şi vezi pe ce loc ar fi terminat în campionat.

Tu acum vrei să câştigi meciul. Scoţi nişte jucători care nu au produs în momentul ăla. Sau nu mai pot...Cum adică nu mai pot? Nu mai pot, dar mergem la echipa naţională? Ce mai cauţi la echipa naţională, dacă nu mai poţi? Dacă vorbim de acelaşi jucător (n.r. - Camora). Îi schimbi pentru că ai impresia că ai pe bancă pe cineva care aduce ceva în plus.

Te poţi gândi la orice, numai că vezi atitudinea lor. Nu ai cum aşa să joci la CFR Cluj. Mi se pare că nu mai au frica aia de Petrescu, fiecare face ce vrea, aleargă cum vor, dau din mâini.  Nu mi-a plăcut CFR-ul după schimbări şi nu merita să câştige meciul”, a declarat Basarab Panduru, la Orange Sport.

Dinamo - CFR 1-1

DINAMO: Golubovic - Lucas Araujo, Bena, Patriche – Cr. Costin, N. Roşu, D. Iglesias (R. Grigore 90), Amzăr – Ilic (N. Roşu 68) – Goncalo Gregorio, Hakim Abdallah (C. Ţîră 83). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

CFR CLUJ: R. Sava - Kresic, Ajeti, Morgan (Juricic 66) - Mogoş, Deac (L. Mihai 72), Muhar, Cvek, Camora (M. Ilie 8) – Otele (Fica 72), Bîrligea (Jefte Betancor 66). ANTRENOR: Andrea Mandorlini