Dumitru Dragomir sare în apărarea lui Leo Strizu: „L-au înfometat, l-au 'bătut', l-au chinuit!” Cum l-a caracterizat pe antrenor

FCSB Dumitru Dragomir Leo Strizu Superliga Superliga Dumitru Dragomir
Data publicarii: Marti 07 Martie 2023, 16:34
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 16:33

Leo Strizu, antrenorul doar 'în acte' la FCSB, și-a anunțat demisia după victoria categorică a „roș-albaștrilor” cu Petrolul Ploiești, scor 4-1, din runda 28.

De când a părăsit banca tehnică a formației din Berceni, FCSB a suferit o înfrângere în etapa cu numărul 29 din Superligă, împotriva celor de la UTA Arad, scor 1-3, și au pierdut, în consecință, trei puncte importante în lupta la titlu.

Fost președine al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir a felicitat maniera în care s-a comportant Leo Strizu și a evidențiat cât de curajos a fost antrenorul.

„Îl felicit că a fost un elegant. L-au jignit toți. Și presă, și Gigi Becali, și Meme, și toți din club l-au jignit. L-au terfelit. El a avut o demnitate și o educație, n-am putut să cred că este așa de bine educat Strizu. Nu a avut doar curaj.

Când ajungi la limită câinele înfometat mănâncă osul cel mai gros. L-au înfometat, l-au „bătut”, l-au chinuit. Câinele chinuit roade osul cel mai gros. Așa și ăsta”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Fanatik.

UTA Arad - FCSB 3-1

Gazdele au început perfect meciul de pe „Francisc von Neuman”. UTA a înscris grație autogolului marcat de Joonas Tamm din minutul 14, dar bucuria nu a durat prea mult: Florinel Coman a restabilit egalitatea patru minute mai târziu.

În partea secundă, arădenii au reușit să câștige partide. Mai întâi, Virgiliu Postolachi și-a readus echipa în avantaj în minutul 64, iar Desley Ubbink a închis tabela la 3-1, în minutul 78, și UTA a obținut toate cele trei puncte din confruntarea cu FCSB.