FCSB Basarab Panduru Lucian Filip Superliga Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Marti 07 Martie 2023, 16:21
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 16:20

„Roș-albaștrii” a suferit o înfrângere surprinzătoare la Arad cu UTA, scor 1-3.

FCSB a pierdut, astfel, trei puncte importante în lupta la titlu, mai ales că Farul Constanța și Rapid București se încurcaseră înainte ca „roș-albaștrii” să dispute meciul de pe „Francisc von Neuman”.

Iar Basarab Panduru a fost ironic cu privire la situația în care se află trupa din Berceni. Fostul internațional român a vorbit despre Lucian Filip, preparatorul fizic de la FCSB care i-a luat locul lui Leo Strizu pe banca tehnică, după ce antrenorul și-a anunțat demisia în urma victoriei cu 4-1 împotriva Petrolului Ploiești.

„Ba da, Filip e preparator fizic. Aşa e trecut (n.r. în foaia de joc), preparator fizic. Un preparator fizic care a jucat mijlocaş, dar acum se ocupă de fundaşi, iar cel care a fost fundaş se ocupă de mijlocaşi”, a spus Basarab Panduru, conform Orange Sport.

UTA Arad - FCSB 3-1

Gazdele au început perfect meciul de pe „Francisc von Neuman”. UTA a înscris grație autogolului marcat de Joonas Tamm din minutul 14, dar bucuria nu a durat prea mult: Florinel Coman a restabilit egalitatea patru minute mai târziu.

În partea secundă, arădenii au reușit să câștige partide. Mai întâi, Virgiliu Postolachi și-a readus echipa în avantaj în minutul 64, iar Desley Ubbink a închis tabela la 3-1, în minutul 78, și UTA a obținut toate cele trei puncte din confruntarea cu FCSB.