Dinamoviștii acuză arbitrajul după înfrângerea drastică de la Cluj: "A fost sigur fault, atac întârziat"

Dinamo CFR Cluj razvan Patriche Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 08:48
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 08:46

Meciul dintre CFR Cluj și Dinamo s-a încheiat cu victoria categorică a ardelenilor, scor 4-0, în etapa a 27-a din Superliga României.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori, prin Daniel Bîrligea, Karlo Muhar și dubla lui Philip Otele.

Ce a spus Răzvan Patriche după CFR Cluj - Dinamo 4-0

Fundașul central al lui Dinamo este de părere că primul gol al ardelenilor ar fi trebuit anulat, din cauza faultului comis de Karlo Muhar la faza premergătoare reușitei.

"Am început bine, apoi am avut un moment în care ne-au dominat. Am intrat la pauză, am început bine. Am primit gol după o fază la care zic că am fost faultat, se putea întoarce faza. A fost sigur fault, atac întârziat, cu genunchiul în genunchiul meu, s-a lăsat avantaj și s-a pierdut mingea imediat. E decizia arbitrului, asta este.

Rezultatul este cam dur. Nu am făcut un meci rău astăzi. Pe final, fiind 2-0, ne-au prins pe niște contre și asta a fost. Am întâlnit un adversar puternic, lupta noastră nu este cu CFR. Am avut astăzi niște absenți, sperăm ca la meciul viitor să fie apți de joc. Un rezultat nemeritat, sperăm să trecem repede peste el.

Fanii au fost alături de noi, ne-au încurajat la final. Se vede că Dinamo este o echipă iubită, peste tot pe unde jucăm ne simțim ca acasă", a spus Răzvan Patriche.

În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).

Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.

Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.