VIDEO EXCLUSIV Dinamo, comunicat oficial după meciul cu Sepsi! Care sunt pagubele produse de fani: ”Le vom achita integral”

Dinamo - Sepsi Dinamo Vlad Iacob Superliga
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 16:32
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 16:32

Dinamo a oferit o primă reacție, prin vocea administratorului special Vlad Iacob, referitor la pagubele produse de fanii dinamoviști pe stadionul ”Arcul de Triumf”, la meciul cu Sepsi, scor 2-3.

Așa cum a anunțat chiar Iacob în cadrul emisiunii ”Ora Exactă în Sport”, pagubele produse de fanii lui Dinamo sunt minore. Potrivit estimărilor făcute de clubul ”roș-alb”, aproximativ 20 de scaune au fost deteriorate, urmând ca Dinamo să plătească pentru daunele produse.

„E regretabil că se produc pagube materiale, fie ele și minore, așa cum sunt în cazul de față, dar mai regretabilă este manipularea și escaladarea disproporționată a unor astfel de situații!

Este o încercare de a se demonstra că pe "Arcul de Triumf" nu trebuie să evolueze cluburi de fotbal. E o campanie intenționată și nu este în spiritul "fair-play"-ului atât de invocat în sport.

Dinamo, comunicat oficial după meciul cu Sepsi

Respect echipele naționale ale oricărui sport și felicit Federația Română de Rugby pentru calificarea "Stejarilor" la Campionatul Mondial! Cred însă că bunurile construite din bani publici ar trebui gestionate în interesul publicului, respectând și cunoscând prioritatea legală pe care meciurile echipelor naționale o au pe Arena "Arcul De Triumf". Banii publici sunt realizați prin munca a milioane de români și inclusiv prin munca suporterilor dinamoviști, care, prin dedicarea lor față de club, au demonstrat că merită să se bucure de fotbal pe o arenă ultramodernă și înainte de finalizarea noului Stadion Dinamo.

Puțin peste 20 de scaune au fost deteriorate în urma meciului cu Sepsi Sfântu Gheorghe, iar clubul va achita integral daunele provocate de suporterii noștri. Niciunul dintre acestea nu a fost smuls intenționat - așa cum anumite persoane vehiculează în presă - iar toate daunele par accidentale și cu siguranță au survenit în momentele de bucurie și în urma spectacolului oferit de către suporterii dinamoviști.

În privința curățeniei, avem o regulă: vestiarul nostru trebuie să rămână curat, după fiecare meci. Este o regulă pe care am instaurat-o împreună cu Ovidiu Burcă, de când am venit la Dinamo. Cu această ocazie, invităm reprezentanții mass-media după fiecare partidă pentru a filma în ce condiții predăm vestiarul la final.

Aseară, după meci, staff-ul și jucătorii noștri au curățat integral vestiarul și au solicitat inclusiv mijloacele necesare pentru a îndepărta iarba rămasă pe podea. Ni s-a transmis că de acest aspect se va

ocupa firma de curățenie. Serviciile de curățenie au fost parte din contractul de utilizare al arenei, achitat integral de către club.

În acest sens, punem la dispoziție câteva imagini de dinainte de partidă, care demonstrează faptul că așezarea mobilierului din vestiarul nostru era diferită, iar fotografiile prezentate în presă sunt fie din vestiarul oaspeților, fie au fost efectuate în urma altui eveniment”, se arată în comunicatul oficial emis de Vlad Iacob prin intermediul paginilor oficiale ale lui Dinamo.

VIDEO - Vlad Iacob, la emisiunea Ora Exactă în Sport de la PRO ARENA

Dinamo se află pe locul 4 în clasamentul Grupei A, având un punct obținut, în timp ce Sepsi e lider cu șase puncte. În etapa următoare, Dinamo joacă în deplasare cu Unirea Slobozia, iar covăsnenii pe teren propriu cu FC Voluntari.

Dinamo - Sepsi 2-3. ”Câinii”, prestație onorabilă în fața echipei lui Bergodi

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-2, pe Stadion Arcul de Triumf, într-un meci din Grupa A a Cupei României.

Oaspeţii au deschis scorul prin Francisco Junior (minutul 16), cu un voleu de la 22 de metri. Deţinătoarea trofeului s-a desprins prin reuşita lui Nicolae Păun (minutul 57), dar finalul a fost unul foarte animat, cu trei goluri în ultimul sfert de oră.

Dinamo a înscris prin Denis Ciobotariu (autogol, minutul 82), după ce portarul Răzvan Began a scăpat mingea la lovitura liberă executată de Iulian Roşu, iar balonul l-a lovit pe fundaşul lui Sepsi OSK. Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a refăcut diferenţa prin autogolul lui Răzvan Patriche (minutul 88), care a trimis în propria poartă, în încercarea de a respinge o centrare. Iulian Roşu a închis tabela (minutul 90+3) pentru formaţia de ligă secundă, cu un şut de la 20 de metri.

Pentru Sepsi OSK este a doua victorie reuşită în grupă, după 3-1 cu Petrolul Ploieşti. Dinamo a debutat în grupă cu un egal, 0-0 cu FC U Craiova.