Stadion Arcul de Triumg Cupa Romaniei Dinamo - Sepsi Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 13:58
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 17:40

Dinamo a jucat primul meci pe stadionul Arcul de Triumf, în Cupa României, cu Sepsi OSK, meci pierdut cu scorul de 2-3.

La partidă au fost prezenți aproximativ 5500 de spectatori, iar în urma lor au rămas multe stricăciuni, așa cum precizează Florin Matei, secretarul general al Federației Române de Rugby, citat de gsp.ro.

"Stadionul a fost vandalizat, dar știți cum? Vandalizat prin comparație. În 20 de ani de rugby, nu s-a întâmplat ce s-a petrecut după un meci de fotbal ca cel de aseară. Am primit și eu un raport de la colegii mei în această dimineață, pentru că stadionul trebuie pregătit acum pentru meciurile de rugby, echipele vin și fac antrenamente aici și încercăm să menținem stadionul la cele mai bune standarde.

Arată deplorabil, da! Ce să spun? După un meci de rugby, nu ar fi arătat în halul ăsta. Îmi place să cred că publicul nostru e un public de altă calitate, care nu apelează la astfel de acte, de gesturi. Dar nu noi am fost organizatorii meciului, noi încercăm doar să aducem stadionul în scurt timp la standardele la care era înainte.

Colegii mei au intrat să facă curățenie la vestiare și nu au găsit cea mai fericită imagine, dar asta să fie ultima problemă, că se face curat. Important e să aibă scaune pentru a le înlocui, pentru că se vede destul de urât", a declarat oficialul de la FRR.

Dinamo - Sepsi OSK s-a încheiat 2-3

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 3-2, pe Stadion Arcul de Triumf, într-un meci din Grupa A a Cupei României.

Oaspeţii au deschis scorul prin Francisco Junior (minutul 16), cu un voleu de la 22 de metri. Deţinătoarea trofeului s-a desprins prin reuşita lui Nicolae Păun (minutul 57), dar finalul a fost unul foarte animat, cu trei goluri în ultimul sfert de oră.

Dinamo a înscris prin Denis Ciobotariu (autogol, minutul 82), după ce portarul Răzvan Began a scăpat mingea la lovitura liberă executată de Iulian Roşu, iar balonul l-a lovit pe fundaşul lui Sepsi OSK. Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a refăcut diferenţa prin autogolul lui Răzvan Patriche (minutul 88), care a trimis în propria poartă, în încercarea de a respinge o centrare. Iulian Roşu a închis tabela (minutul 90+3) pentru formaţia de ligă secundă, cu un şut de la 20 de metri.

Pentru Sepsi OSK este a doua victorie reuşită în grupă, după 3-1 cu Petrolul Ploieşti. Dinamo a debutat în grupă cu un egal, 0-0 cu FC U Craiova.