Declarații dure de la un fost oficial FCSB: „Pintilii nu e antrenor! De ce să ne ascundem după degete?”

Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 16:12
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 16:11

Mihai Pintilii a fost interimar la FCSB în perioada 1 noiembrie - 30 noiembrie, după plecarea lui Nicolae Dică.

Leo Strizu a preluat cârma echipei, însă Mihai Pintilii a rămas un om important în angrenajul grupării „roș-albastre”, având în vedere faptul că el a fost cel care l-a scos pe Răzvan Oaidă în minutul 25 și l-a introdus pe teren pe Malcom Edjouma.

Iar fostul președinte de imagine al FCSB-ului, Helmut Duckadam, a avut o reacție dură cu privire la fostul tehnician, precizând că Pintilii încă nu are capacitățile necesare să fie antrenor la formația din Berceni.

Duckadam: „Pintilii este doar prieten cu jucătorii”

„Pintili nu este antrenor. De ce să ne ascundem după degete? Pintili este doar prieten cu jucătorii. Din păcate, în România, încă şi mulţi ani de acum înainte vor fi acele atmosfere plăcute de grătar, de prietenie cu jucatorii.

Nu ai cum să fii un antrenor care să aibă o anumită relaţie cu un jucător, chiar mai distantă. Aici trebuie să fii prieten cu soţia, cu fratele, cu neamurile, ne întâlnim la grătar şi atunci jucatorul trage pentru antrenor”, a spus Duckadam, potrivit Orange Sport.

FCSB - CS Mioveni 5-1

Leo Strizu l-a trimis în meci pe Edjouma în minutul 25, înlocuindu-l, astfel, pe titularul Oaidă. Iar fotbalistul care a venit de pe bancă a înscris imediat pentru „roș-albaștri”, în minutul 31.

Șut a făcut, ulterior 2-0, Florinel Coman a marcat pentru golul trei în minutul 58, Șut a realizat „dubla” în minutul 77, iar Radaslavescu a închis tabela la 5-1, în minutul 87.

Antal a înscris în minutul 74, însă prea târziu să mai facă ceva. FCSB a obținut trei puncte importante, astfel, în lupta pentru titlu.

FCSB, în perioada de mercato

Veniri - Boban Nikolov (28 ani / mijlocaș central / liber de contract), David Miculescu (21 ani / atacant / UTA Arad / 1.7 milioane de euro), Andrea Compagno (26 ani / atacant / FCU Craiova 1948 / 1.5 milioane de euro), Eduard Radaslavescu (18 ani / mijlocaș central / FCV Farul / 500.000 de euro), Radu Boboc (23 ani / fundaș dreapta / FCV Farul / 400.000 de euro), Joyskim Dawa (26 ani / fundaș central / FC Botoșani / 350.000 euro), Vadim Rață (29 ani / închizător / FC Voluntari / 300.000 de euro), Marco Dulca (23 ani / închizător / Chindia Târgoviște / 250.000 de euro), Bogdan Rusu (32 ani / atacant / CS Mioveni / 200.000 euro), Joonas Tamm (30 de ani / fundaș central / Vorskla Poltava / liber de contract), Rachid Bouhenna (30 ani / fundaș central / CFR Cluj / liber de contract).