Dan Petrescu a fost la un pas să antreneze în Anglia. Motivul pentru care au căzut negocierile

CFR Cluj Championsip Dan Petrescu huddersfield Superliga Dan Petrescu
Data publicarii: Joi 06 Octombrie 2022, 17:40
Data actualizarii: Joi 06 Octombrie 2022, 17:28

Dan Petrescu a fost pe cale să o părăsească pe CFR Cluj în acest sezon și să semneze cu o echipă din Anglia.

Potrivit ziare.com, Dan Petrescu ar fi putut semna cu Huddersfield, ocupanta locului 23 din Championship, eșalonul secund din fotbalul englez.

Aceeași sursă a menționat faptul că britanicii ar fi fost de acord să achite clauza de reziliere stipulată în contractul lui Dan Petrescu în valoare de 400,000 euro.

Însă, tehnicianul a ales să rămână la CFR Cluj și să se "împace" cu Neluțu Varga, patronul clubului din Gruia, iar acum se bate pentru titlu în Superligă și pentru un loc în șaisprezecimele din Conference League.

Slavia Praga - CFR Cluj, LIVE pe PRO ARENA și VOYO, joi de la ora 22:00

După 1-1 în deplasare cu Ballkani și 0-1 acasă cu Sivasspor, CFR Cluj joacă în a treia etapă din faza grupelor Conference League cu Slavia Praga, LIVE pe PRO ARENA și VOYO, joi de la ora 22:00.

Slavia este liderul grupei, având o victorie (3-2 pe teren propriu cu Ballkani) și un egal (1-1 la Sivasspor), iar duminică, în ultimul meci din campionatul Cehiei, a trecut fără probleme de Slovan Liberec, scor 3-0, goluri marcate în mai puțin un sfert de oră (intervalul dintre minutele 16 și 29) de suedezul de origine siriană Aiham Ousou, internaționalul nigerian Peter Olayinka și atacantul ceh Stanislav Tecl.