VIDEO CS Mioveni - UTA 0-2 I Hoxhallari Demollari! Albanezul de națională și Postolachi înscriu în victoria obligatorie pentru UTA lui Mircea Rednic

CS Mioveni Mircea Rednic play-out retrogradare UTA Arad Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 15:24
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 15:37

Arădenii s-au impus în fața deja retrogradatei CS Mioveni în etapa a opta din play-out, scor 2-0, goluri marcate de Erion Hoxhallari și Virgiliu Postolachi.

CS Mioveni - UTA, meci din etapa a opta a play-out-ului Superligii, s-a jucat de la ora 13:30 și a putut fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

FINAL CS Mioveni - UTA Arad 0-2 (Hoxhallari 62, Postolachi 90+2)

Min. 90+11 Final la Mioveni, 2-0 pentru UTA, care face acum 25 de puncte și speră să scape inclusiv de baraj.

Min. 90+9 Golul este valabil.

Min. 90+2 GOOOOL UTA! Virgiliu Postolachi face 2-0 pe contraatac, pasa de gol a venit de la Rareș Pop. De minute bune se așteaptă confirmarea de la VAR!

Min. 90 Se arată 4 minute de prelungire.

Min. 80 Claudiu Keșeru a rezistat 80 de minute la 36 de ani. Veteranul din atacul lui Mircea Rednic este înlocuit cu Stahl.

Min. 62 GOOOOOL UTA! Albanezul Hoxhallari, fotbalist de națională, profită de o gafă a lui Sima și înscrie cu capul, 1-0 pentru oaspeți!

Min. 61 Șut periculos al nou-intratului Rareș Pop, intervenție foarte bună a portarului gazdelor, Sima!

Min. 60 Ratare uluitoare a lui Buziuc de la Mioveni! Singur cu portarul, atacantul trimite mult peste.

Min. 59 Intră și Rareș Pop la UTA, în locul lui Șteau. UTA forțează golul salvator.

Min. 46 Începe partea a doua, Mircea Rednic face două schimbări la pauză! Ies Anton și Cascini, intră Ubbink și Batha.

Min. 45+2 Se termină prima repriză, 0-0 la Mioveni. Gazdele au fost mult mai periculoase și au semnat marile ocazii, dar Florin Iacob a făcut minuni în poarta UTA-ei.

Min. 35 Accidentat, fostul internațional Romario Benzar (UTA) este înlocuit cu muntenegreanul Marko Vukcevic.

Min. 33 Încă o intervenție salvatoare a portarului arădean Iacob, de data aceasta la șutul lui Carnat.

Min. 17 Ocazie mare a gazdelor, șutul lui Buziuc este scos de Iacob.

Min. 1 Începe partida de pe Stadionul Orășenesc din Mioveni, cu o întârziere de aproximativ șase minute față de ora inițială 13:30. Arbitrii întâlnirii au apărut cu tricouri speciale cu mesajul ”Fără diferențe de gen”, cu referire la comentariile sexiste recente ale patronului lui FCSB.

CS Mioveni: 68. Sima - 23. A. Panait, 30. Şerbănică, 21. Marquinhos Pedroso - 31. Carnat, 16. Rădescu, 24. V. Pop, 20. Buziuc - 5. Lixandru - 90. B. Rusu, 8. Antal

Rezerve: 22. Croitoru - 6. Burnea, 2. Sno, 14. Lepistu, 19. Diallo, 7. Toma, 10. Coşereanu, 11. Benchaib, 9. Krasniqi

Antrenor: Vlad Țăran

UTA Arad: 93. Fl. Iacob - 2. R. Benzar, 4. Benga, 22. Hoxhallari, 18. Abeid - 70. Şteau, 5. Cascini, 14. P. Anton - 11. Roger, 28. Keşeru, 17. Postolachi

Rezerve: 13. Kucher - 15. Vukcevic, 3. Dobrescu, 19. Batha, 20. Ubbink, 7. Otele, 29. Stahl, 55. R. Pop, 24. Paşcalău

Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Sorin Costreie (Buftea)

UPDATE Veteranul Claudiu Keșeru (36 de ani) este din nou titular în atacul lui Mircea Rednic! Primul ”11” al arădenilor:

UPDATE CS Mioveni a anunțat primul ”11”:

Pentru arădenii antrenați de Mircea Rednic există o singură variantă, victoria, în lupta pentru evitarea retrogradării și chiar a barajului.

UTA - CS Mioveni a fost 1-2 în ultimul meci dintre cele două echipe

Gazdele, în schimb, sunt resemnate și vor evolua din sezonul viitor în Liga 2.

Cea mai recentă confruntare directă din campionat a avut loc pe 28 ianuarie 2023, UTA Arad - CS Mioveni 1-2, goluri marcate de Ştefan Milosevic, respectiv Amine Benchaib - dublă.