Superliga
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 20:47
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 23:06

FC Argeș și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa a șaptea din play-out-ul Superligii.

Partida de la Pitești a fost marcat de o serie de evenimente incredibile, Mircea Rednic intenționând să scoată echipa de pe teren în minutele de prelungire.

FC Argeş a obţinut un punct după un meci cu un final tensionat şi în care a beneficiat de trei penalty-uri.

UTA Arad a făcut o primă repriză foarte bună, marcând prin atacantul moldovean Virgiliu Postolachi (minutul 27) şi prin Claudiu Keşeru (minutul 45). Piteştenii au ratat şansa egalării, după ce penalty-ul executat de Andreias Calcan a fost apărat de Florin Iacob. În a doua repriză, FC Argeş a dominat jocul, iar în minutul 80 a reuşit să înscrie prin Paul Arnold Garita, din lovitură de pedeapsă.

Final incendiar la Pitești, Mircea Rednic a scos echipa de pe teren

Finalul partidei a fost incandescent, gazdele primind al treilea penalty pentru un fault comis de Erjon Hoxhallari la Grigore Turda şi sesizat de VAR. După proteste de ambele părţi, în urma acordării penalty-ului, Mircea Rednic le-a cerut jucătorilor săi să iasă de pe teren. Arbitrul Cojocaru le-a acordat arădenilor trei minute pentru a reveni pe teren, iar aceştia s-au conformat în cele din urmă, iar Garita a transformat penalty-ul (90+14), stabilind scorul final.

Situaţia celor două echipe rămâne neschimbată, UTA Arad pe antepenultimul loc (de baraj) cu 22 de puncte, iar FC Argeş pe penultimul loc (retrogradabil), cu 21 de puncte.