CS Mioveni - Sepsi OSK 1-1 | Bogdan Rusu egalează în min.90+5! Dică, neînvins

Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:31
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 17:37

Nicolae Dică e neînvins pe banca Mioveniului.

CS Mioveni - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (B.Rusu - penalty / C. Matei)

Oaspeţii au deschis scorul destul de repede la Mioveni. Cosmin Matei a primit în careu de la Rondon şi a înscris aducând în avantaj pe Sepsi.

În minutul 87 Nicolae Păun, de la Sepsi, a fost eliminat de arbitrul Marcel Bîrsan, el primind două cartonaşe galbene în numai trei minute. Gazdele au profitat de omul în plus şi au primit un penalti în minutele de prelungire ale meciului, la un fault asupra lui Bogdan Rusu, în careul lui Sepsi. Tot Bogdan Rusu a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 90+5 şi Sepsi nu are nici o victorie ăn acest an, în timp ce Mioveni rămâne neînvinsă.

Final de meci!

Min.90+5 Bogdan Rusu transformă penalty-ul cu siguranță!

Min.93 Penalty pentru Mioveni!

Min.90 Toma, ocazie mare pentru Mioveni

Min.86 Sepsi joacă în 10 oameni după eliminarea lui Păun, care vede al doilea galben

Tudorie și Cosmin Matei ratează ocazii mari pentru oaspeți.

A început repriza a doua!

PAUZĂ!

Gazdele au intensificat atacurile la poarta echipeli lui Bergodi, însă covăsnenii au mai avut câteva ocazii de a marca. S-a jucat într-un ritm alert în prima repriză, un bun PR făcut pentru fotbalul românesc, cu două echipe care au arătat calitate.

Min. 9: GOOOL Sepsi OSK! Cosmin Matei a marcat la capătul unei faze în care a fost făcută șah-mat

Min.1: A început meciul!

Echipele de start:

CS Mioveni: Al. Gerab - Sno, Scarlatache, Garutti, Pedroso - Lixandru, Panait - Antal, Benchaib, Carnat - B. Rusu
Rezerve: Fl. Croitoru - Rădescu, Șerbănică, Mboumbouni, Lepistu, Diallo, Toma, B. Krasniqi, Buziuc
Antrenor: Nicolae Dică

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu - Aganovic, N. Păun - Rondon, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko
Rezerve: Began - M. Tamas, R. Ispas, Francisco Junior, Achahbar, A. Nistor, I. Grigore, V. Popa, Al. Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Succesul izbutit în precedentul meci jucat pe teren propriu, 1-0 cu Petrolul, a fost singurul reuşit de argeşeni în ediţia curentă din postura de gazde, în rest aceştia au mai înregistrat acasă patru remize şi șase înfrângeri.

Cinci victorii, trei rezultate de egalitate şi trei partide pierdute este palmaresul covăsnenilor din acest sezon în deplasare.

CS Mioveni - Sepsi OSK Sf. Gheorghe, duminică, 5 februarie – ora 15.30

CS Mioveni şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, fiecare reuşind câte două victorii.

Prima confruntare a avut loc pe 2 august 2021, Sepsi OSK - CS Mioveni 1-2.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 13 martie 2022, Sepsi OSK - CS Mioveni 3-1.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 2 septembrie 2022, Sepsi OSK - CS Mioveni 0-1, gol marcat de Blerim Krasniqi.