Cristiano Bergodi, mulțumit după egalul obținut la Botoșani: "Echipa a arătat caracter"

Cristiano Bergodi FC Botosani Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Luni 20 Februarie 2023, 20:01
Data actualizarii: Luni 20 Februarie 2023, 20:11

FC Botoşani a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 1-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

Oaspeţii au deschis scorul prin Cosmin Matei (minutul 30) şi au fost aproape de a-şi mări avantajul, dar Pavol Safranko a ratat singur cu portarul. La scurt timp, FC Botoşani a reuşit egalarea prin Andrei Patache (minutul 45), cu un şut din afara careului.

Sepsi OSK a rămas în zece oameni după ce Nicolae Păun a primit al doilea cartonaş galben (minutul 54). Formația antrenată de Cristiano Bergodi rămâne cu o singură victorie în acest an, cea obţinută la ''masa verde'' cu FC U Craiova (3-0), trei egaluri şi un eşec.

Ce a declarat Cristiano Bergodi după FC Botoșani - Sepsi OSK 1-1

"Am rămas în zece oameni. Băieții s-au descurcat foarte bine, îi felicit, este un rezultat pozitiv. Băieții au jucat bine în zece. S-au dăruit și au avut ambiția să câștige măcar un punct. Am avut ocazii foarte bune, a fost foarte greu să jucăm pe terenul acesta. Mă bucur, sunt mulțumit, nu e ușor să câștigăm la Botoșani. Mergem înainte.

Era o miză importanta pentru noi. Nu meritam să pierdem, deși am avut noroc la ultima fază. Noi am avut ocazia mare de 2-0, dar s-a făcut 1-1. Azi nu le pot reproșa nimic băieților.

Nu știu dacă revine Niczuly, are probleme la deget. Cine a jucat a jucat bine. Toată echipa a arătat caracter, a luptat. Sunt mulțumit. Vom încerca să scoatem un rezultat bun cu Hermannstadt", a declarat Cristiano Bergodi la finalul partidei.