Cristiano Bergodi anunță: ”Albu și Borza revin mâine la echipă”

Cristiano Bergodi Rapid rapid - uta arad Superliga Cristiano Bergodi, antrenor Rapid / Foto: Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 00:12
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 00:12

Rapid a câștigat categoric meciul cu UTA Arad de pe teren propriu, scor 4-1, în etapa cu numărul 28 din Superliga României.

Rapid a făcut uitat eşecul de la Iaşi, impunându-se clar, prin golurile marcate de Albion Rrahmani (1, 82), Robert Bădescu (13) şi Borisav Burmaz (90+6), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Claudiu Micovschi (44).

După meci, antrenorul Cristiano Bergodi a tras primele concluzii după ce echipa sa a urcat pe locul doi în Superliga României, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Italianul s-a arătat mulțumit de evoluția elevilor săi și a anunțat că Alexandru Albu și Andrei Borza, excluși din lot după ce au ieșit într-un club de noapte din Iași după înfrângerea din etapa trecută, vor fi reprimiți în lot în cursul zilei de mâine.

Cristiano Bergodi: ”Albu și Borza revin mâine la echipă”

„Trei puncte importante, asta trebuia să facem cu o echipă bună. Prima repriză a fost foarte bună, iar în a doua am riscat. Prin golul pe care l-au luat în minutul 43 i-am băgat în joc. Ne-a fost un pic teamă și pierdeam puțin mingea. După s-au reglat lucrurile, am băgat și cei doi atacanți și a fost foarte bine. Sunt mulțumit, un rezultat important.

Eu le-am cerut jucătorilor să înceapă bine, lucru pe care la Iași nu l-au făcut. Prima repriză am jucat bine. Ei au avut mai multă încredere la începutul primei reprize, dar a fost bine după intrarea celorlalți jucători. Golul trei a fost meritat, iar al patrulea a fost execuția frumoasă a lui Burmaz.

Era roșie sau neagră cartea cu Bădescu. Nu se știe ce se întâmpla cu copilul. Nu vreau să fiu arogant, dar faptul că a jucat bine, a dat și gol, sigur nu va uita acest debut. Va crește, e un copil bun, un tânăr pe care l-am luat în ianuarie cu noi în cantonament și am decis să îl ținem cu noi la prima echipă. Mă bucur pentru el că a dat gol, a avut noroc cu acea deviere.

(n.r. despre Albu și Borza) De mâine revin la echipă, am hotărât așa. Au stat afară la acest meci, au luat amendă și am zis că nu sunt interlopi și au intrat din nou în lot. Sunt doi jucători care au greșit și gata, nu mai discutăm. Și-au învățat lecția, unul dintre ei a spus că i-a fost rușine de echipă și de mine. Încă o dată spun că și-au învățat lecția. Un copil de 18 ani, dar și Albu și-a cerut iertare”, a spus Cristiano Bergodi.

După această victorie, Rapid a urcat pe locul doi în Superliga României, la șapte puncte distanță de FCSB, care are un meci mai puțin, cel cu FC Voluntari.

Giuleștenii au profitat și de egalul dintre Oțelul Galați și CFR Cluj, scor 2-2, și au urcat pe poziția secundă, cu două etape înainte de finalul sezonului.

În următoarea etapă, Rapid se va deplasa pe terenul celor de la Universitatea Craiova, în timp ce UTA Arad, care a rămas pe locul opt, va juca ”acasă” cu FCU Craiova.