Chindia Târgoviște - FCU Craiova 0-0! Egalul fără istoric pentru formațiile care speră la podium în playout

Chindia Targoviste FCU Craiova Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 15:50
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 19:42

Chindia Târgoviște și FCU Craiova au încheiat la egalitate, scor 0-0.

Chindia Târgoviște - FCU Craiova 0-0

Minutul 77 - Ocazie pentru FCU Craiova! Bălan primește o centrare în careu, însă reia pe lângă poarta apărată de Căbuz.

• Jucătorii de la FCU Craiova

Minutul 58 - Ocazie pentru Chindia Târgoviște! Sila trimite spre poartă din centrarea lui Șerban, însă portarul craiovenilor prinde fără probleme.

A început repriza a doua!

Pauză! Partidă echilibrată între cele două formații, fără ocazii importante de a marca.

Minutul 2 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Baeten șutează plasat din careu, însă Căbuz are o intervenție foarte bună.

A început partida!

Chindia Târgoviște și FCU Craiova se duelează în primul meci al zilei din Liga 1. Duelul dintre Emil Săndoi și Nicolo Napoli va fi al doilea din playout, după ce vineri UTA Arad a trecut de Academica Clinceni, scor 3-0.

Cele două echipe au același obiectiv în campionat: evitarea locurilor de baraj. Vecini de clasament, oaspeții pe 12, cu 17 puncte, iar gazdele pe 11, cu 18 puncte, meciul este unul extrem de importent, deoarece o victorie a oricărei echipe duce la distanțarea de locul 13, CS Mioveni, cu 15 puncte, prima echipă clasată pe un loc de baraj.

Statistica meciurilor directe

14 meciuri fără gol primit a strâns Chindia în sezonul regulat 2021/22, în timp ce FC U 1948 a marcat în 18 partide din ediţia curentă.

În cele două confruntări din campionatul actual, FCU 1948 şi Chindia au remizat fără gol pe terenul oltenilor, iar în retur s-au impus craiovenii cu 3-0, graţie golurilor marcate de Claudiu Bălan (penalty), William Baeten şi Andrea Compagno.

Emil Săndoi vs Nicolo Napoli în Liga 1: 6 jocuri - 3 victorii Săndoi - o remiză - două succese Napoli.

Mediile de vârstă

Chindia Târgovişte - 25 ani şi 10 luni;

FC U Craiova 1948 - 25 ani şi o lună.

Gruparea olteană este echipa cu cei mai mulţi debutanţi în Liga 1 din acest campionat, 25 dintre 29 de fotbalişti utilizaţi bifând primele lor meciuri în principala competiţie internă.