LIVE TEXT CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1 - 0 | Campioana României obține victoria în minutele de prelungire, după un joc modest

Live text: CFR Cluj - Petrolul Ploiesti
Data publicarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 22:17
Data actualizarii: Sambata 01 Octombrie 2022, 23:28

CFR Cluj a obținut o victorie la limită, scor 1-0, cu Petrolul Ploiești. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 91, de Cristi Manea.

Final

CFR Cluj a câștigat cu Petrolul Ploiești, scor 1-0, și se aproprie de podiumul Superligii la doar un punct, un meci mai puțin disputat.

MIN '91
Gol

CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1 - 0 | GOOOOL  CFR Cluj. Cristi Manea deschide scorul în minutele de prelungire, după o lovitură cu capul în urma centrării lui Roger.

CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1 - 0 | GOOOOL  CFR Cluj. Cristi Manea deschide scorul în minutele..._1546
1-0
MIN '76
Ratare

Clujenii pun mai multă presiune la poarta adversă, însă fără să creeze o ocazie clară de gol. Roger șutează de la marginea careului, dar Tamaș deviază, iar mingea este prinsă de Vâlceanu.

MIN '73
Ratare

Ocazie pentru CFR Cluj! Malele îi pasează lui Buș la marginea careului, iar acesta șutează din întoarcere, dar peste poarta ploieștenilor.

MIN '47
Ratare

Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Țicu centrează de pe partea stângă, iar Irobiso trimite cu capul, dar mingea trece peste poartă.

MIN '45
Inceput

CFR Cluj - Petrolul Ploiești | A început repriza secundă.

MIN '46
Pauza

CFR Cluj - Petrolul Ploiești | Final de primă repriză.

MIN '30
Ratare

Ocazie importantă pentru Petrolul Ploiești! Țicu șutează de la distanță, dar Scuffet prinde fără probleme. Se păstrează echilibrul în meci.

MIN '9
Ratare

Ocazie pentru CFR Cluj! Muhar șutează de la distanță, dar mingea este respinsă de portarul advers peste poartă.

MIN '1
Inceput

CFR Cluj - Petrolul Ploiești | A început partida.

Lineup

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, Deac - Yeboah, Malele, Birligea

Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Meijers, Tamaș, Mathaus - Pashov, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav

01-10-2022 11:13

CFR Cluj - Petrolul Ploiești, LIVE TEXT, de la ora 21:30

CFR Cluj și Petrolul Ploiești se duelează pentru prima dată din 2016, când "lupii galbeni" s-au impus în mai cu 1-0 pe stadionul "Ilie Oană".

În ultima confruntare, CFR Cluj a învins-o în Trivale pe FC Argeș cu 1-0, fiind a doua victorie consecutivă în campionat. De cealaltă parte, Petrolul s-a distrat în Cupa României cu CSC 1599 Șelimbăr, scor 4-0, în deplasare.

În campionat, ambele echipe se clasează în prima parte a clasamentului. Ardelenii și-au revendicat poziția a patra cu două meciuri în minus față de restul echipelor. Formația dirijată de Dan Petrescu a obținut 18 puncte, înregistrând șase victorii și trei înfrângeri.

Ploieștenii sunt ocupanții locului șase, cu 17 puncte. Gruparea lui Nae Constantin a acumulat 17 puncte (5 victorii / 2 egaluri / 4 înfrângeri).