CFR Cluj - Dinamo 4-1. Petrescu a mutat câștigător! Triplă pentru Debeljuh în meciul cu "câinii roșii"

CFR Cluj Dinamo Flavius Stoican Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2022, 18:37
Data actualizarii: Luni 14 Martie 2022, 14:42

CFR Cluj a încheiat sezonul regulat cu victorie, impunându-se cu 4-1 în fața celor de la Dinamo.

Din articol

Cu cinci victorii consecutive, formația antrenată de Dan Petrescu intră cu un avantaj major în playoff-ul din Liga 1. Dinamo a început surprinzător de bine și a deschis scorul încă din minutul 4. "Câinii roșii" au sperat până în minutul 39, când Deac a egalat, iar la finalul primei reprize Steliano Filip a fost eliminat în urma unui fault asupra lui Bordeianu.

Introducerea lui Debeljuh în partea a doua s-a dovedit a fi o schimbare câștigătoare pentru Dan Petrescu, atacantul croat marcând trei goluri în 30 de minute.

CFR Cluj - Dinamo 4-1

Final de meci!

Minutul 75 - GOOOL CFR Cluj! Același Debeljuh reușește un nou gol și semnează un hattrick în doar 30 de minute.

Minutul 58 - GOOOL CFR Cluj! Debeljuh majorează avantajul clujenilor. Omrani reușește o pasă spectaculoasă, iar atacantul campioanei nu face decât să îndeplinească o formalitate.

Minutul 51 - GOOOL CFR Cluj! Introdus la pauză, Debeljuh marchează golul cu care campioana României trece în avantaj pe tabela de marcaj.

A început repriza secundă!

Minutul 46 - Eliminare pentru Dinamo! Formația lui Flavius Stoican rămâne fără un jucător pentru cea de-a doua repriză, după ce Steliano Filip a fost eliminat în urma unui fault dur asupra lui Bordeianu.

Minutul 39 - GOOOL CFR Cluj! Deac marchează cu cinci minute înainte de finalul primei reprize prin reușita lui Deac. Mijlocașul clujenilor preia mingea pe piept, apoi șutează fără nicio șansă pentru Eșanu din demivoleu.

Minutul 19 - CFR Cluj încearcă să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, însă fotbaliștii de la Dinamo se apără pe două linii și opresc fazele de constucție ale campioanei României.

Minutul 4 - GOOOL Dinamo! Aloe profită de dezorganizarea din defensiva campioanei și deschide scorul după ce împinge mingea în poartă în urma unui corner.

A început partida!

CFR Cluj - Dinamo

Echipele de start:

CFR Cluj, liderul din Liga 1 (73 de puncte) întâlnește astăzi pe teren propriu o echipă chinuită a lui Dinamo (locul 14, cu doar 17 puncte), într-un meci care poate fi urmărit în format LIVETEXT pe Sport.ro începând cu ora 17:30.

Misiunea clujenilor este cu atât mai facilă cu cât Flavius Stoican nu se va putea baza pe accidentații Răzvan Patriche, Ricardo Grigore, Igor Jovanovic, Antoni Ivanov, Cosmin Matei, Andreas Mihaiu, Mirko Ivanovski și Desire Segbe Azankpo, cărora li se adaugă Jonathan Rodriguez și Dusan Celar, fără drept de joc câtă vreme ei sunt împrumutați în ”Ștefan cel Mare” chiar de la CFR!

În plus, portarul Cristiano Figueiredo este incert, iar fundașul grec Nikos Kainourgios este în continuare în afara lotului.

Echipele probabile

CFR Cluj: Hindrich - Cr. Manea, Burcă, Graovac, Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Neguț, Debeljuh, Petrila.

Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo: Eșanu - Gabriel Moura (Buleică), Aloe, Ehmann, S. Filip - Carp, Bordușanu (Răuță), Pierret - Torje, Morar, Grădinaru.

Antrenor: Flavius Stoican